To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #44,656 - 4/30/21 3:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,267 |
| User: | Treve |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston test RPI4 |
| Test #53,971 - 12/14/21 9:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,266 |
| User: | shorted.neuron |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | raspios bullseye patched, Samsung T7 external SSD on USB3 port, power via raspi4 |
| Test #50,760 - 9/28/21 1:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,266 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,018 - 4/20/22 12:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,266 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #23,168 - 5/5/20 9:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,266 |
| User: | Pete |
| Brand: | SanDisk X400 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD8SN8U128G1001 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SanDisk SSD X400 M.2 on Pi4 using generic ASM1051E USB adapter |
| Test #24,246 - 5/13/20 1:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,266 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW M3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | TCSUNBOW M360GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | mSata |
| Test #87,827 - 5/19/24 4:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,266 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #24,848 - 5/19/20 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO840 SSD on Pi 4 using Anker SATA to USB bridge |
| Test #12,082 - 3/10/20 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | stijndef |
| Test #40,568 - 2/17/21 12:37 am | |
|---|---|
| Score: | 7,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | THU Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | THU SSDX1128G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | THU 128GB SSD on Pi 4 |
| Test #47,973 - 7/17/21 2:58 am | |
|---|---|
| Score: | 7,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec Z3-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi4 4Gb Kingspec 120Gb SSD |
| Test #42,391 - 3/20/21 2:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #43,843 - 4/14/21 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,265 |
| User: | mkairys |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #71,942 - 7/31/23 3:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Touch Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7Touch |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #123,088 - 5/31/25 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,265 |
| User: | lm |
| Brand: | Intel DC DS3710 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSC2BA100G3T |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSD on Pi 4 using SATA to USB adapter |
| Test #51,464 - 10/20/21 4:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,264 |
| User: | khalpin11 |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | argon m.2 kingston a400 sata |
| Test #51,830 - 10/29/21 1:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,264 |
| User: | SM |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pny2 pi4 |
| Test #81,688 - 3/16/24 10:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,264 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SP A55 128GB on Pi 4 |
| Test #63,356 - 10/11/22 10:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,264 |
| User: | olliko |
| Brand: | Samsung T7 Shield Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7Shield |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #40,854 - 2/21/21 5:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,263 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |