To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #72,867 - 9/6/23 12:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,123 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO mSATA |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Samsung SSD850EVOmSATA250GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | SSD over USB3 on OrangePI 3B |
| Test #68,699 - 3/25/23 7:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,122 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Argon One M.2 case and WD Blue 3D 500GB |
| Test #27,464 - 6/19/20 4:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,122 |
| User: | Tar |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SUV500MS120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Msata USB3 |
| Test #60,749 - 6/27/22 8:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,121 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial bx500 ssd using startech sata to usb adapter |
| Test #67,777 - 3/2/23 5:13 am | |
|---|---|
| Score: | 7,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,014 - 3/7/23 1:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,120 |
| User: | test |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #124,915 - 7/20/25 12:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 1 |
| Test #52,718 - 11/18/21 7:02 am | |
|---|---|
| Score: | 7,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD blue 250GB SSD |
| Test #49,203 - 8/19/21 1:45 am | |
|---|---|
| Score: | 7,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Test |
| Test #44,398 - 4/25/21 7:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ORICO M.2 SSD 256GB M.2 NVMe SSD 2280mm in ORICO LSDT M.2 NVME SSD Case 20 gb/s USB3.2 (C) |
| Test #44,577 - 4/29/21 12:05 am | |
|---|---|
| Score: | 7,120 |
| User: | Jano_4M |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Western Digital WDS500G2B0B WD Blue 500GB 3D NAND Internal SSD M.2 SATA |
| Test #44,693 - 5/1/21 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,120 |
| User: | cpo |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #40,864 - 2/21/21 7:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,600 - 6/7/20 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd t5 |
| Test #7,046 - 1/16/20 10:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,120 |
| User: | sasha |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Pine64 Rock64 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | vevedock-64 |
| Test #4,060 - 11/21/19 10:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD |
| Test #7,717 - 1/27/20 10:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,119 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #1,566 - 8/24/19 1:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,119 |
| User: | afirefish |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | NVMESSD |
| Class: | USB Flash |
| Test #101,287 - 1/6/25 11:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,119 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | P4ArgonOne |
| Test #23,067 - 5/5/20 12:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,119 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | NvMe SSD USB3 Enclosure |