To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #24,246 - 5/13/20 1:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,266 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW M3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | TCSUNBOW M360GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | mSata |
| Test #24,848 - 5/19/20 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO840 SSD on Pi 4 using Anker SATA to USB bridge |
| Test #12,082 - 3/10/20 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | stijndef |
| Test #40,568 - 2/17/21 12:37 am | |
|---|---|
| Score: | 7,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | THU Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | THU SSDX1128G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | THU 128GB SSD on Pi 4 |
| Test #42,391 - 3/20/21 2:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #43,843 - 4/14/21 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,265 |
| User: | mkairys |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #47,973 - 7/17/21 2:58 am | |
|---|---|
| Score: | 7,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec Z3-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi4 4Gb Kingspec 120Gb SSD |
| Test #71,942 - 7/31/23 3:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Touch Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7Touch |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #123,088 - 5/31/25 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,265 |
| User: | lm |
| Brand: | Intel DC DS3710 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSC2BA100G3T |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSD on Pi 4 using SATA to USB adapter |
| Test #51,464 - 10/20/21 4:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,264 |
| User: | khalpin11 |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | argon m.2 kingston a400 sata |
| Test #51,830 - 10/29/21 1:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,264 |
| User: | SM |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pny2 pi4 |
| Test #63,356 - 10/11/22 10:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,264 |
| User: | olliko |
| Brand: | Samsung T7 Shield Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7Shield |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #81,688 - 3/16/24 10:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,264 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SP A55 128GB on Pi 4 |
| Test #26,533 - 6/6/20 1:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,263 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | AAEON Atomic Pi MF-001 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | AtomicPi SSD |
| Test #69,779 - 4/29/23 7:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,263 |
| User: | satoshi |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | renegade usb 3.0 ssd new pwsppl |
| Test #40,854 - 2/21/21 5:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,263 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #21,018 - 4/27/20 4:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,263 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #76,287 - 12/21/23 7:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,263 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test2 |
| Test #58,842 - 4/13/22 9:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,262 |
| User: | gt40mkii |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS900500GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS90 500GB SSD on a DeskPi USB adaptor running on a Pi 4 Model B with 8GB RAM, no overclocking. |
| Test #44,394 - 4/25/21 5:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,262 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY SSD / Orico Adapter |