To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #59,803 - 5/19/22 7:05 am | |
|---|---|
| Score: | 7,316 |
| User: | 111 |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 111 |
| Test #96,624 - 10/22/24 10:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,316 |
| User: | Cadstar |
| Brand: | GSkill Falcon |
| Board: | 10AD36N |
| Device: | GSkill FALCON128GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Thinkcentre - Junk |
| Test #52,566 - 11/15/21 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,316 |
| User: | Nola |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue SATA SSD on Pi 4 using Argon ONE M.2 case |
| Test #13,672 - 3/25/20 2:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,316 |
| User: | mmodestas |
| Brand: | Apacer AS350 Panther Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Apacer AS350256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Apacer PANTHER A5350 SSD on Pi 4 using CHIEFTEC SATA to USB adapter |
| Test #71,312 - 7/3/23 3:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,315 |
| User: | fm348s |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi4-8gb-240Gb SSG |
| Test #94,267 - 9/9/24 4:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,315 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Orange Pi 4 LTS |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | eMMC Orange Pi 4 LTS |
| Test #52,857 - 11/20/21 11:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,315 |
| User: | AndyT |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB SSD on Pi 4 - Ubuntu 20.10 |
| Test #43,457 - 4/7/21 7:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,315 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on Pi 4B using UGREEN SATA to USB enclosure |
| Test #45,150 - 5/9/21 6:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,314 |
| User: | qazwsx |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,574 - 5/10/22 3:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,314 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU650 SSD on Pi 4 using UGreen SATA to USB adapter |
| Test #71,400 - 7/8/23 4:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,313 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,481 - 10/15/22 5:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,313 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,713 - 2/28/23 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,313 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #44,200 - 4/21/21 3:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,313 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP S700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | HP SSDS700120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using UGREEN Enclosure |
| Test #51,833 - 10/29/21 3:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,313 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 SSD on Pi 4 Using aliExpress sata to usb 3 generic hard case |
| Test #52,765 - 11/19/21 6:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,312 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #65,030 - 12/17/22 7:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,312 |
| User: | int256-92 |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intenso Portable SSD Premium 256 |
| Test #28,412 - 7/1/20 10:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,312 |
| User: | amoren |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZNTY256HDHP-000L2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | not sure |
| Test #21,377 - 4/28/20 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,311 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 830 256GB SSD using GeekWorm X825 V1.5 |
| Test #50,358 - 9/15/21 8:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,311 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS200T2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD blue Argon one |