To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #41,405 - 3/4/21 8:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,306 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | uGreenCase_MX500_RPI4B_4G |
| Test #41,423 - 3/5/21 12:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,305 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #13,600 - 3/24/20 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,305 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #111,360 - 5/4/25 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,305 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Banana Pi M5 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #87,745 - 5/16/24 11:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,305 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #81,686 - 3/16/24 10:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,305 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston AS400 120GB on Pi4 |
| Test #66,836 - 2/3/23 10:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,305 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSDPM8512.57mm128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #61,893 - 8/12/22 3:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,305 |
| User: | rico |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi |
| Test #97,772 - 11/9/24 11:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,304 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | 32GB EMMC v4 on Le Potato AML-S905X-CC |
| Test #1,268 - 8/9/19 2:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,304 |
| User: | PeterB |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #57,226 - 2/22/22 4:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,304 |
| User: | adian009 |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Orico SATA III USB 3.1 with Kingston 256GB SSD |
| Test #52,200 - 11/6/21 1:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,303 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,833 - 12/8/22 3:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,303 |
| User: | Tiny J |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #11,421 - 3/4/20 12:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,303 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Petrol Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ PETROL |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #11,861 - 3/8/20 12:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,302 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi 4 |
| Test #40,988 - 2/24/21 1:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,302 |
| User: | Simon |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable T7 1TB |
| Test #63,350 - 10/11/22 4:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,302 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 120GB, Inland USB 3.0 to SATA, 2.0 overclock |
| Test #64,013 - 11/6/22 2:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,302 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 |
| Test #78,606 - 1/29/24 12:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,302 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPI5+NVMEHDD-USB |
| Test #62,330 - 8/31/22 7:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,302 |
| User: | db |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | baseline |