To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #10,654 - 2/27/20 4:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,237 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ VERTEX2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Vertex 2 on Pi 4 via inateck USB 3.0 enclosure |
| Test #40,243 - 2/10/21 4:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,237 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 M.2 Sata SSD on Pi 4 in Argon M.2 case |
| Test #18,248 - 4/15/20 8:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,236 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Crucial BX500 120GB |
| Test #21,304 - 4/28/20 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,236 |
| User: | kassawad |
| Brand: | Corsair Force GT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Corsair ForceGT |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi4 ssd usb-3 |
| Test #1,188 - 8/5/19 8:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,236 |
| User: | vvv |
| Brand: | Corsair Force LE Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Corsair ForceLESSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #52,269 - 11/8/21 2:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,236 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #53,916 - 12/13/21 1:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,236 |
| User: | shorted.neuron |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 external SSD on USB3 port, power via raspi4 |
| Test #48,036 - 7/19/21 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,235 |
| User: | Jonas |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung evo 970 plus usb generic usb enclosure pi4 |
| Test #51,189 - 10/11/21 2:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,235 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KINGSTON SA400M8/240G A400 240GB on Pi 4 using Orico M.2 SSD Enclosure |
| Test #56,366 - 2/5/22 1:11 am | |
|---|---|
| Score: | 7,235 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #58,515 - 4/1/22 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,235 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Trekstor I.GEAR USB SSD Stick |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Trekstor I.GEARUSBSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #73,201 - 9/20/23 4:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,234 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSDPM851M.22280256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #75,085 - 11/27/23 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,234 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel DC S3500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2BB480G4R |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PI4 Intel DC 480Go |
| Test #94,961 - 9/21/24 9:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,234 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #43,209 - 4/2/21 11:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,234 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #47,738 - 7/13/21 3:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,234 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial BX500 240GB on Pi 4 8GB using StarTech USB 3.1 to 2.5 SATA Hard Drive Adapter |
| Test #42,912 - 3/28/21 3:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,233 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Dogfish SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Dogfish SSD32GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Dogfish technology 32gb ssd skl tech usb3.0 on Pi 4 |
| Test #51,288 - 10/14/21 5:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,233 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Argon ONE M.2 Case |
| Test #75,408 - 12/4/23 5:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,233 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi4 SSD Matrox USB Eluteng 3.0 |
| Test #61,617 - 8/2/22 5:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,233 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | ASUS P8H61-I |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | dragmar |