To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #28,366 - 6/30/20 2:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,228 |
| User: | King |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Integral USB 3.1 Portable SSD with type-c 240GB on PI4b |
| Test #11,334 - 3/3/20 1:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,228 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,201 - 2/13/23 9:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,228 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 500GB |
| Test #72,015 - 8/3/23 10:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,228 |
| User: | martinc |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO 500gb on Pi 4 Rev 1.1 using StarTech USB3S2SAT3CB SATA to USB adapter |
| Test #59,053 - 4/21/22 5:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,227 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #105,450 - 3/20/25 9:51 am | |
|---|---|
| Score: | 7,226 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Pro 2500 Series |
| Board: | X8ST3 |
| Device: | Intel SSDSC2BF180A4H |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #46,772 - 6/16/21 10:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,226 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO 500GB SSD on Pi 4 using StarTech SATA 3.1 to USB adapter |
| Test #45,959 - 5/23/21 6:40 am | |
|---|---|
| Score: | 7,225 |
| User: | ninjaserif |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on Pi 4 8GB using Argon ONE M.2 Case |
| Test #49,772 - 9/1/21 10:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,225 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3250G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #9,435 - 2/18/20 8:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,225 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung M.2 SATA using JMicron JMS539/567 SuperSpeed SATA II/III 3.0G/6.0G Bridge |
| Test #24,706 - 5/17/20 2:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,225 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SUV500MS120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | SSD |
| Test #25,194 - 5/22/20 3:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,225 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | MyDigitalSSD Super Boot 2 M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | MyDigitalSSD SBM2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | MyDigitalSSD SuperBootDrive 256GB M.2 NGFF SSD on Pi 4 using LM-711N USB3.0 to NGFF adapter |
| Test #45,778 - 5/19/21 9:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,224 |
| User: | SteveFu |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Agility3 SSD on Pi 4 using Sabrent SATA to USB 3.0 adapter |
| Test #42,812 - 3/26/21 6:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,224 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Crucial CT275MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX300 275 GB Startech 3.0 to R Pi 400 |
| Test #59,535 - 5/9/22 3:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,224 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #66,378 - 1/22/23 11:05 am | |
|---|---|
| Score: | 7,223 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #54,443 - 12/22/21 8:11 am | |
|---|---|
| Score: | 7,223 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY C900 120Go with Startech adapter |
| Test #46,184 - 5/29/21 5:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,223 |
| User: | k0nfuse |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS256GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | tracent msata |
| Test #48,951 - 8/11/21 11:19 am | |
|---|---|
| Score: | 7,223 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | wurstwasser |
| Test #6,203 - 1/3/20 11:41 am | |
|---|---|
| Score: | 7,223 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 120GB 20 dollar PNY SSD on Pi 4 |