To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #42,168 - 3/16/21 11:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,141 |
| User: | Astrobyte |
| Brand: | Seagate OneTouch SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate OneTouchSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Seagate One Touch SSD 500GB |
| Test #50,317 - 9/14/21 4:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,140 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Ed_RPI_Ubuntu |
| Test #60,584 - 6/20/22 6:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,140 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #14,584 - 4/3/20 1:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,139 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW M1 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | TCSUNBOW M132GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | SUNBOW mSATA Mini PCIe 32GB on SupTronics X856 |
| Test #12,102 - 3/10/20 10:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,138 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OWC Mercury Extreme Pro 6G |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OWC MercuryEXTREMEPro6GSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Mercury EXTREME Pro 6G SSD size: 447.13 GiB |
| Test #59,807 - 5/19/22 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,138 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Seagate Expansion |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | . |
| Test #71,644 - 7/21/23 12:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,138 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 530 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intel SSDMCEAW120A4 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #46,169 - 5/28/21 11:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,138 |
| User: | Pawel |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Evo Plus on Pi 4B+ using Asus Rog Strix Arion M.2 to USB 3.2 Gen 2 adapter |
| Test #47,521 - 7/7/21 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,137 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec Z3-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD1 |
| Test #44,132 - 4/19/21 6:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,137 |
| User: | briesenpap |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4/4GB on Crucial BX500 240GB CT240BX500SSD with ICY BOX IB-AC603a-U3 |
| Test #65,797 - 1/10/23 7:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,137 |
| User: | Admiralcrunch |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ArgonPi |
| Test #10,449 - 2/25/20 12:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,137 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM RBU-SMS mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston RBU-SMS151S3128GG |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #13,900 - 3/27/20 11:19 am | |
|---|---|
| Score: | 7,137 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO |
| Test #27,534 - 6/20/20 12:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,136 |
| User: | missingsnowman |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD 120GB using Lumsing USB3.0 SATA Adapter |
| Test #23,445 - 5/6/20 11:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,136 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS128GMTS600 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | testy |
| Test #74,656 - 11/18/23 10:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,136 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC BlueSA5102.5500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WDssd noname usb3sata BlueRedLeds |
| Test #56,245 - 2/3/22 2:11 am | |
|---|---|
| Score: | 7,136 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Toshiba portable SSD |
| Test #52,064 - 11/3/21 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,136 |
| User: | derBreslauer |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240M500SSD3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial M500 mSATA SSD 240GB on Pi 4 using Digitus ASM1153E SATA to USB adapter |
| Test #44,635 - 4/29/21 10:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,135 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | zzzzz |
| Test #64,497 - 11/26/22 5:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,135 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSDPM8512.57mm128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |