To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #68,062 - 3/8/23 1:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kioxia EXCERIASATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,724 - 6/26/22 8:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 1 |
| Test #65,652 - 1/8/23 1:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SP A58 SSD 240 GB |
| Test #3,516 - 11/3/19 9:05 am | |
|---|---|
| Score: | 7,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ASMedia Model 00SSD1 Product SSD |
| Test #57,424 - 2/27/22 4:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston SA400M8 on Argon One m.2 |
| Test #51,855 - 10/30/21 4:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Realtek RTL9210NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cm4io |
| Test #49,041 - 8/13/21 7:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,098 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM883 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung MZ7LH7T6HMLA-00005 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi4 with USB-to-SATA adapter |
| Test #54,967 - 1/1/22 10:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,098 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SUV500MS480G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #77,850 - 1/21/24 1:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,098 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | raspi4 |
| Test #67,556 - 2/23/23 7:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,098 |
| User: | ksx4system |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot Burst 120GB on Pi 4 using Unitek S1103A USB enclosure |
| Test #9,531 - 2/19/20 9:13 am | |
|---|---|
| Score: | 7,097 |
| User: | pi |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT275MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial |
| Test #9,522 - 2/19/20 8:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,096 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,865 - 12/9/22 12:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,096 |
| User: | garettmd |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland Professional SSD using StarTech SATA to USD adapter |
| Test #43,704 - 4/10/21 10:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,096 |
| User: | thelevti |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS120GMTS820S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #47,237 - 6/30/21 4:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,095 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | meh |
| Test #55,744 - 1/19/22 9:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,095 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Crucial P200 NVMe SSD using DeskPiPro SATA to USB connection |
| Test #17,586 - 4/13/20 8:02 am | |
|---|---|
| Score: | 7,095 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Samsung 250Gb |
| Test #62,388 - 9/3/22 3:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,094 |
| User: | rgrr |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4 using A-Data SD600Q internals with Startech adapter via USB hub |
| Test #45,731 - 5/18/21 10:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,094 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #46,432 - 6/6/21 4:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,094 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |