To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #3,420 - 10/31/19 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 5,657 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU655 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU655 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #2,496 - 9/23/19 3:22 am | |
|---|---|
| Score: | 5,657 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #22,656 - 5/3/20 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 5,657 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM841 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ7PD128HAFV-000H7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung |
| Test #18,451 - 4/16/20 5:26 am | |
|---|---|
| Score: | 5,657 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Gigabyte GP-GSTFS31120GN |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | JMicron Technology Corp. / JMicron USA Technology Corp. JMS567 SATA 6Gb/s bridge |
| Test #79,988 - 2/21/24 9:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,657 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 111 |
| Test #91,196 - 7/18/24 7:25 am | |
|---|---|
| Score: | 5,656 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | lasarte |
| Test #96,644 - 10/22/24 11:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,656 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend StoreJet USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend StoreJet |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #13,665 - 3/25/20 1:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,656 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD6SB1M128G1001 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | A400 |
| Test #104,900 - 3/9/25 6:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,656 |
| User: | jardao |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #61,795 - 8/9/22 4:59 am | |
|---|---|
| Score: | 5,655 |
| User: | MaxIkar |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | RPI CM4 4Gb RAM 16Gb eMMC |
| Test #44,274 - 4/23/21 8:58 am | |
|---|---|
| Score: | 5,655 |
| User: | intenso |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | intenso on usb-3.p2 |
| Test #58,095 - 3/20/22 4:11 am | |
|---|---|
| Score: | 5,655 |
| User: | ninob |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using intenso external drive kit |
| Test #23,699 - 5/8/20 1:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,655 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ VERTEX4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #14,427 - 4/1/20 4:02 am | |
|---|---|
| Score: | 5,654 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EP |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD m.2 SSD with FIDECO m.2 USB3.1 adapter on Pi4 |
| Test #45,469 - 5/12/21 6:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,654 |
| User: | Greg |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS128GMTS830S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Transcend 830S SSD on Pi 4 using ASMedia SATA to USB adapter |
| Test #20,258 - 4/24/20 8:47 am | |
|---|---|
| Score: | 5,653 |
| User: | maritom3 |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #21,046 - 4/27/20 7:38 am | |
|---|---|
| Score: | 5,653 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #99,456 - 12/6/24 8:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,653 |
| User: | CapnBob |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate Expansion |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Silicon Power A55 3D NAND on Pi 4 using QGeeM 2.5 inch external hard drive enclosure C25B USB 3.0 |
| Test #9,884 - 2/21/20 11:54 am | |
|---|---|
| Score: | 5,652 |
| User: | ChemiX |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot Burst 120GB SATA to USB adapter |
| Test #106,989 - 4/29/25 6:19 am | |
|---|---|
| Score: | 5,652 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Crucial 2TB |