To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #67,902 - 3/5/23 5:36 am | |
|---|---|
| Score: | 5,599 |
| User: | Chris |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Chris CM4 16GB |
| Test #640 - 7/3/19 4:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V200 |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | Kingston SVP200S37A60G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston ASVP200 |
| Test #26,452 - 6/5/20 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 5,598 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T2B0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital Blue 3D NAND WDS100T2B0A |
| Test #45,572 - 5/14/21 7:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,598 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Green M.2 2280 SSD 120GB SATA III on Raspberry Pi using Argon One M.2 Case |
| Test #42,915 - 3/28/21 4:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,597 |
| User: | BanUtama |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Western Digital M.2 on Pi 4 using Argon ONE M.2 Expansion |
| Test #69,216 - 4/11/23 1:34 am | |
|---|---|
| Score: | 5,597 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red SA500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G1R0A-68A4W0 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #75,929 - 12/16/23 8:36 am | |
|---|---|
| Score: | 5,597 |
| User: | leocjacob |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD BLACK SN850X NBMe SSD -> M.2 NVMe SSD Enclosure -> TP-LINK USB 3.0 7-Port Hub UH720 -> Rpi USB 3.00 |
| Test #69,967 - 5/6/23 5:56 am | |
|---|---|
| Score: | 5,597 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red SA500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T1R0B-68A4Z0 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #11,475 - 3/5/20 4:55 am | |
|---|---|
| Score: | 5,597 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #12,434 - 3/13/20 9:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,596 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC MyPassport25E1 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Western Digital MyPassport 2TB on Raspberry Pi 4 using USB 3.0 |
| Test #58,841 - 4/13/22 9:56 am | |
|---|---|
| Score: | 5,596 |
| User: | AM |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 120GB SSD, JMicron JMS567 USB->Sata adapter rpi4 4GB |
| Test #68,618 - 3/23/23 6:43 am | |
|---|---|
| Score: | 5,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #52,136 - 11/4/21 9:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #20,424 - 4/25/20 1:41 am | |
|---|---|
| Score: | 5,595 |
| User: | f38eb |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4 174c:5136 ASMedia Technology Inc. ASM1053 SATA 3Gb/s bridge |
| Test #89,522 - 6/17/24 10:47 am | |
|---|---|
| Score: | 5,595 |
| User: | runixer |
| Brand: | Intel 520 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSC2CW120A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HP P600 on Pi 4 using Argon EON Pi NAS |
| Test #72,446 - 8/20/23 7:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,594 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD200 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GESD240C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Transcend SSD on Pi4 USB3 |
| Test #41,139 - 2/27/21 8:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,594 |
| User: | su1ka |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO 250 GB on GEMBIRD AUS3-02 SSD Adapter |
| Test #7,880 - 1/31/20 9:00 am | |
|---|---|
| Score: | 5,593 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | poor msata 128gb |
| Test #61,182 - 7/15/22 10:54 am | |
|---|---|
| Score: | 5,593 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MarwiDysk |
| Test #27,115 - 6/15/20 12:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,592 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ VERTEX2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ss |