To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #14,096 - 3/28/20 11:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,531 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | raspi4 |
| Test #45,839 - 5/20/21 7:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,531 |
| User: | docker1 |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | docker1_SamsungSSD850EVO_250GB |
| Test #2,826 - 10/6/19 4:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,531 |
| User: | Tony Mondello |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | This is just killer |
| Test #12,209 - 3/11/20 2:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,530 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel DC S3500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2BB120G6K |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,928 - 11/2/22 2:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,529 |
| User: | HoCh |
| Brand: | Kioxia Exceria 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kioxia EXCERIASATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Kioxia SATA 256GB in RshTech USB 3.0 HDD docking Station on Raspberry Pi 4 with 8GB RAM |
| Test #67,101 - 2/10/23 12:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,529 |
| User: | nray |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia T2360NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | internal nvme drive |
| Test #63,580 - 10/19/22 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 5,528 |
| User: | diuk |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #74,695 - 11/19/23 4:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kube3 |
| Test #12,977 - 3/19/20 12:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM830 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSDPM8302.57mm128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | intel ssd in zap external usb 3 |
| Test #56,836 - 2/14/22 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #77,650 - 1/17/24 2:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,527 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #7,083 - 1/17/20 5:49 am | |
|---|---|
| Score: | 5,527 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD on STarTech USB adapter |
| Test #8,484 - 2/12/20 5:47 am | |
|---|---|
| Score: | 5,526 |
| User: | bard4 |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial M4-CT064M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd 64 GB |
| Test #58,177 - 3/22/22 10:52 am | |
|---|---|
| Score: | 5,526 |
| User: | ninob |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Intenso external hard drive kit |
| Test #51,869 - 10/30/21 10:07 am | |
|---|---|
| Score: | 5,526 |
| User: | Riccardo |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO V-NAND SSD 500GB using Startech SATA to USB 3.1 adapter and Sabrent powe hub |
| Test #50,090 - 9/9/21 8:56 am | |
|---|---|
| Score: | 5,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Intenso SSD 256GB on Pi 4 |
| Test #48,920 - 8/10/21 3:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,525 |
| User: | kyf |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 860 |
| Test #53,385 - 12/2/21 5:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | EMMC SSD |
| Test #55,179 - 1/6/22 1:22 am | |
|---|---|
| Score: | 5,524 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS128GSSD370S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test1 |
| Test #5,204 - 12/14/19 10:40 am | |
|---|---|
| Score: | 5,524 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung MZ7LN512HCHP-000L1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Lenovo PM871 512GB SSD on Pi 4 4GB using ELUTENG 2.5 SATA to USB 3.0 Adapter |