To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #54,049 - 12/15/21 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,514 |
| User: | whiteneon |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | CM4 4GB - Kingston A400 240GB with Sata to USB3.0 BENFEI Adapter |
| Test #46,596 - 6/11/21 1:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,514 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDISK 128GB SSD |
| Test #53,747 - 12/10/21 1:21 am | |
|---|---|
| Score: | 5,513 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo |
| Test #89,507 - 6/17/24 5:13 am | |
|---|---|
| Score: | 5,513 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Netac SSD 128GB on Pi 4 using Argon One M.2 case |
| Test #41,572 - 3/7/21 9:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,512 |
| User: | Prashant |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD 250 GB on Raspberry Pi 4 + using sabernate usb 3 to sata |
| Test #10,509 - 2/26/20 4:38 am | |
|---|---|
| Score: | 5,512 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO840 250GB |
| Test #56,590 - 2/8/22 3:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,512 |
| User: | JB |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital Green SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapdapter |
| Test #71,039 - 6/19/23 3:44 am | |
|---|---|
| Score: | 5,512 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SDSSDA960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,980 - 11/5/22 2:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,511 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec NT-128 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #23,105 - 5/5/20 4:01 am | |
|---|---|
| Score: | 5,511 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow mS200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SMS200S360G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #16,443 - 4/10/20 1:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,510 |
| User: | Jon |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sabrent USB3 Enclosure |
| Test #63,557 - 10/18/22 2:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #55,797 - 1/20/22 4:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SD600Q |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SD600Q |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ADATA SSD SD600 |
| Test #50,979 - 10/5/21 3:29 am | |
|---|---|
| Score: | 5,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | mgtest1 |
| Test #51,465 - 10/20/21 5:09 am | |
|---|---|
| Score: | 5,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #10,687 - 2/27/20 10:47 am | |
|---|---|
| Score: | 5,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland Pro 120 SSD on Pi 4 using NexStar TX SATA to USB3 adapter |
| Test #48,665 - 8/5/21 8:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,508 |
| User: | spidgrou |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Netac SSD120Gb Sata3 on Pi4 using unknow usb3 adapter |
| Test #55,410 - 1/11/22 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,507 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS100T2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD BLUE SSD on Pi 4 using Sabrent SATA to USB adapter |
| Test #51,435 - 10/19/21 1:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,507 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WD50NDZW-11A8JS1 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #85,804 - 4/24/24 1:26 am | |
|---|---|
| Score: | 5,507 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP Enterprise 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | HP MK0120EAVDT |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HP SSD 120GB on Rpi 4 |