To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #50,169 - 9/10/21 5:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,298 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #45,742 - 5/18/21 5:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,296 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATASU650 SSD on Pi 400 using ORICO adapter |
| Test #87,253 - 5/10/24 1:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,296 |
| User: | haimana |
| Brand: | Intel 535 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSC2BW240H6 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | haimana |
| Test #94,194 - 9/8/24 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 5,295 |
| User: | it4dummies.ch |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Raspberry Pi 5 USB-Stick Extreme PRO USB 3.2 256 GB PI OS Lite (64Bit) |
| Test #8,382 - 2/9/20 8:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,295 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,060 - 12/11/19 12:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,295 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 500GB SSD on Pi 4 using BENFEI USB 3.0 to SATA Adapter |
| Test #6,815 - 1/12/20 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 5,294 |
| User: | SAY |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO + StarTech |
| Test #74,402 - 11/17/23 10:45 am | |
|---|---|
| Score: | 5,294 |
| User: | lordvault |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #27,477 - 6/19/20 8:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,294 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung 120GB ssd on jmicron USB3 adapter with usbquirks applied to cmdline.txt rasp pi 4 |
| Test #40,398 - 2/13/21 6:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,294 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #45,060 - 5/8/21 12:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,294 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX 500 SSD on Pi 4 using Axagon ADSA-FP3 SATA to USB adapter |
| Test #50,688 - 9/27/21 6:38 am | |
|---|---|
| Score: | 5,294 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | pihut m.2.ssd WD Green using Startech SATA to USB adapter - ArgonOne m.2 |
| Test #52,920 - 11/22/21 5:00 am | |
|---|---|
| Score: | 5,293 |
| User: | Iulian |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | cm4 eMMC |
| Test #62,325 - 8/31/22 2:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,293 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | eMMC |
| Test #4,280 - 11/28/19 1:08 am | |
|---|---|
| Score: | 5,293 |
| User: | CMB |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD with GHB ASM1153USB30TOSATA |
| Test #41,941 - 3/13/21 6:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,293 |
| User: | Paulos |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi with 256 SSD |
| Test #19,809 - 4/22/20 11:01 am | |
|---|---|
| Score: | 5,293 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #130,512 - 1/15/26 7:52 am | |
|---|---|
| Score: | 5,293 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | eMMC Storage |
| Test #27,812 - 6/23/20 10:22 am | |
|---|---|
| Score: | 5,292 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Zalman ZM-SHE500 Password Encrypted 2.5" Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Zalman ZM-SHE500 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #42,994 - 3/29/21 5:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd |