To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #5,165 - 12/13/19 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #8,004 - 2/2/20 12:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS64GSSD370 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #9,259 - 2/18/20 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 5,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,240 - 8/26/22 8:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,289 |
| User: | swagedwardoswagwardo |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | drpi4 sata usb3 saadapter rokchipswelakx4040 chipset in the sata controller. yo peep my mmixtape its lit my name edwardo and i make some dope stuff, my soundcloud is edsoundcloud/user/edwardotrapbeatz/trapper44. i think you should check it out,. okay send |
| Test #67,337 - 2/17/23 9:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SD600Q |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SD600Q |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | adata ed600q external ssd on pi 4 |
| Test #5,818 - 12/28/19 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 5,288 |
| User: | 0x7878 |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on PI 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #28,195 - 6/27/20 7:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,288 |
| User: | CD |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY SSD on Pi 4 using Orico SATA to USB Adapter |
| Test #49,681 - 8/29/21 11:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,288 |
| User: | lightwell |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS128GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Transcend MSA230S 128Gb with JSMicro JMS567 SATA Bridge in RGBS USBmSATA caddy, with quirks |
| Test #51,222 - 10/13/21 5:10 am | |
|---|---|
| Score: | 5,286 |
| User: | Nic |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Samsung HDD ST1000LM024 on CM4 using Combo 2 port SATA 2.0 + IDE + 2 port eSATA PCI-e PCI express RAID Controller Card SATA IDE PCI e Adapter Card |
| Test #103,010 - 2/3/25 3:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,286 |
| User: | mvdb |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4 samsung ssd on usb3 |
| Test #40,376 - 2/13/21 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,286 |
| User: | osmonxp |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Pro on Pi 4 using generic SATA to USB adapter |
| Test #52,203 - 11/6/21 5:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,285 |
| User: | Beo |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | CM4 on Waveshare IO Board with 32gb emmc this time after backing up the full system to an image with Win32DiskImager and installing that afterwards. Takes hours. Feels kinda weird to clone ~23gb of empty space yknow? Anyways, it seems like it works. |
| Test #77,989 - 1/22/24 6:53 am | |
|---|---|
| Score: | 5,285 |
| User: | RP5 |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk-1TB an USB3 |
| Test #40,592 - 2/17/21 3:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,284 |
| User: | sandis |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | ssd sandisk x400 |
| Test #77,955 - 1/22/24 1:06 am | |
|---|---|
| Score: | 5,283 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso SSD 512GB |
| Test #71,143 - 6/24/23 5:33 am | |
|---|---|
| Score: | 5,283 |
| User: | Nospamas |
| Brand: | Seagate IronWolf 3.5" HDD |
| Board: | Beelink SER Mini PC |
| Device: | Seagate ST10000VN0008-2PJ103 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | HDD in USB3.2 Sabrent 5 bay External on Beelink 5800H |
| Test #21,042 - 4/27/20 7:20 am | |
|---|---|
| Score: | 5,282 |
| User: | mandleon |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC MyPassport25F3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | My Passport WD 256 GB USB 3.0 on Pi 4 |
| Test #44,673 - 4/30/21 11:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,282 |
| User: | gurues |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on PI 4 using JMicron Technology Device ID 152d:0578 to USB adapter using Quirks |
| Test #48,996 - 8/12/21 12:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,282 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial SSD Pi 4 GW2.50R-U3 case |
| Test #7,431 - 1/22/20 1:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,281 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on Pi4 using ASAM adapter |