To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #53,231 - 11/28/21 8:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,259 |
| User: | Green |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GBmSATA |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO mSATA SSD to SMAKN mSATA/SATA adapter to Inateck SATA USB 3.0 adapter |
| Test #50,511 - 9/20/21 3:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,258 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Seagate SSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | lacie SSD pi 4 |
| Test #50,673 - 9/26/21 11:42 am | |
|---|---|
| Score: | 5,258 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Green 240GB M.2 SSD on Pi 4 (8GB) using Argon ONE M.2 case |
| Test #58,663 - 4/7/22 9:27 am | |
|---|---|
| Score: | 5,258 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 240Gb SSD on USB 3 on Pi 400 |
| Test #9,101 - 2/17/20 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,257 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (CJNB4) |
| Board: | BESSTAR Z83-F |
| Device: | Samsung CJNB4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | test |
| Test #13,279 - 3/21/20 10:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,256 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSA2CW160G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #127,818 - 10/14/25 8:21 am | |
|---|---|
| Score: | 5,254 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | wd 500GB SSD |
| Test #6,409 - 1/6/20 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,254 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3250G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #13,397 - 3/22/20 2:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,253 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,274 - 7/20/22 12:06 am | |
|---|---|
| Score: | 5,253 |
| User: | ML |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ML inserv 22.04 |
| Test #65,257 - 12/27/22 10:23 am | |
|---|---|
| Score: | 5,252 |
| User: | EstebanJifcote |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 240Gb SA400S37/240G SSD on Pi4 w/ StarTech USB 3.0 to SATA III adapter |
| Test #10,570 - 2/26/20 1:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,252 |
| User: | dennyf |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 120GB on Rpi4 USB3 with Startech adapter - old Storage.dh |
| Test #26,066 - 5/31/20 2:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,252 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,287 - 12/16/19 11:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,251 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PI4 WD Green Leo |
| Test #48,658 - 8/5/21 6:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,251 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #55,271 - 1/7/22 6:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,251 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | GSkill Falcon |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | GSkill FALCON128GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,730 - 1/30/23 8:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,250 |
| User: | chrnnk |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | 32gb eMMC on Libre Potato |
| Test #7,002 - 1/15/20 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,249 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #14,152 - 3/29/20 7:31 am | |
|---|---|
| Score: | 5,248 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | raspi4, startech,adata su650 |
| Test #26,699 - 6/8/20 9:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,248 |
| User: | Maynardnaze |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | INland nvme 256 |