To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #3,059 - 10/17/19 12:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,191 |
| User: | archfan |
| Brand: | Crucial BX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250BX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD made by Crucial |
| Test #27,326 - 6/18/20 3:19 am | |
|---|---|
| Score: | 4,190 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #11,447 - 3/4/20 9:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,188 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #11,908 - 3/8/20 9:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,187 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk ssd on PI4 |
| Test #6,112 - 1/1/20 11:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,187 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssdattempt_1 |
| Test #92,411 - 8/7/24 9:09 am | |
|---|---|
| Score: | 4,187 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit Plus 128GB |
| Test #50,930 - 10/3/21 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 4,186 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Test #41,411 - 3/4/21 11:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,184 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | OCZ AGILITY |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Oc 120 GB Startech SSD to USB3.2 on R Pi 400 |
| Test #13,936 - 3/27/20 5:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,182 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung FIT Plus USB 3.1 Flash Drive 128GB |
| Test #48,191 - 7/23/21 11:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,182 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | UUGear 32GB eMMC (SD Adapter) - Overclock |
| Test #125,591 - 8/8/25 9:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,182 |
| User: | razbok |
| Brand: | Oracle VirtualBox Virtual Hard Disk |
| Board: | Oracle VirtualBox |
| Device: | VirtualBox VBOXHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | ubs |
| Test #14,590 - 4/3/20 3:40 am | |
|---|---|
| Score: | 4,179 |
| User: | kls |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | OCZ Vertex 3 on Pi4 and Orico 2139U3 R2.0 |
| Test #59,839 - 5/22/22 6:13 am | |
|---|---|
| Score: | 4,179 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X400 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk X400M.22280128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SDD |
| Test #18,923 - 4/18/20 4:04 am | |
|---|---|
| Score: | 4,177 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | not sure |
| Test #55,916 - 1/24/22 2:59 am | |
|---|---|
| Score: | 4,177 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P1 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500P1SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | P1 |
| Test #78,445 - 1/27/24 8:59 am | |
|---|---|
| Score: | 4,176 |
| User: | MRF |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #70,277 - 5/19/23 4:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,175 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (DUTB4) |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Samsung DUTB4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Libre Le Potato with 128GB EMMC |
| Test #5,385 - 12/19/19 3:03 am | |
|---|---|
| Score: | 4,175 |
| User: | CombatWombat |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 PRO |
| Test #3,915 - 11/16/19 6:43 am | |
|---|---|
| Score: | 4,173 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crusial ssd 250GB |
| Test #71,114 - 6/22/23 3:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,171 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |