To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #48,629 - 8/5/21 8:09 am | |
|---|---|
| Score: | 4,170 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD m2 SATA SSD on PI 4 using jMic adapter with UAS disabled |
| Test #47,550 - 7/8/21 12:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,169 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD |
| Test #5,339 - 12/18/19 6:17 am | |
|---|---|
| Score: | 4,169 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZNTY128HDHP-00000 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | m2 sata an usb adapter |
| Test #19,045 - 4/18/20 1:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,169 |
| User: | dronecz |
| Brand: | Intel DC S3500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2BB120G4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSD DC S3500 on Raspberry Pi 4 (4GB RAM) using Noname SATA to USB 3 adapter pluged to USB 3.0 port |
| Test #51,680 - 10/26/21 10:32 am | |
|---|---|
| Score: | 4,168 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870QVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870QVO on Pi4B using UGREEN USB 3.0 SATA Adapter SATA to USB Adapter for 2.5 Inch Hard Drive SSD |
| Test #15,500 - 4/8/20 9:37 am | |
|---|---|
| Score: | 4,166 |
| User: | ludo |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SDSSDA-240G-G26 |
| Test #14,075 - 3/28/20 5:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,166 |
| User: | ionutzpaul61 |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD GREEN SATA SSD 240GB |
| Test #4,887 - 12/8/19 2:05 am | |
|---|---|
| Score: | 4,165 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crusial ct500mx500 |
| Test #2,985 - 10/13/19 9:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,164 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #126,817 - 9/14/25 12:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,163 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #61,847 - 8/10/22 12:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,162 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Flash Drive FIT on RPi 400 |
| Test #5,413 - 12/19/19 10:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,161 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3500G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #53,616 - 12/7/21 2:13 am | |
|---|---|
| Score: | 4,161 |
| User: | klevv_N400 |
| Brand: | KLEVV Neon 400 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KLEVV NEON400SSD120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Klevv N400 120GB SSD on Pi 4 using Ugreen SATA III to USB 3.0 adapter |
| Test #73,939 - 10/24/23 4:24 am | |
|---|---|
| Score: | 4,160 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix eMMC (HAG4a) |
| Board: | |
| Device: | SKHynix HAG4a |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Asus Tinkerboard |
| Test #52,188 - 11/6/21 7:13 am | |
|---|---|
| Score: | 4,159 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vx500 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Verbatim Vx500 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Verbatim Vx500 External SSD |
| Test #78,794 - 2/1/24 6:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,158 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Team TM8PS7128G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #72,073 - 8/6/23 5:44 am | |
|---|---|
| Score: | 4,157 |
| User: | pyth |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 (1750 MHz) using unknown adapter |
| Test #3,974 - 11/18/19 3:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,156 |
| User: | adata sp900 |
| Brand: | AData SP900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SP900 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd adata sp900 |
| Test #72,882 - 9/6/23 6:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,155 |
| User: | raspi5usb |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspi 5 usb3 ssd 256GB |
| Test #4,063 - 11/21/19 2:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,154 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSA2M120G2GC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |