To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #53,023 - 11/24/21 11:05 am | |
|---|---|
| Score: | 4,205 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD 240 GB using Sabrent SATA to USB3 adapter |
| Test #52,714 - 11/18/21 3:41 am | |
|---|---|
| Score: | 4,204 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 120 GB SSD an PI4 |
| Test #42,792 - 3/26/21 2:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,204 |
| User: | GillesC |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD RPI4 64bit |
| Test #11,173 - 3/2/20 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 4,203 |
| User: | Keith V |
| Brand: | Western Digital Elements Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WD20SDZW-11JJ8S0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WD Elements 2Tb usb3 (argos) on Pi4 2Gb |
| Test #5,344 - 12/18/19 9:30 am | |
|---|---|
| Score: | 4,203 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #131,874 - 2/25/26 8:46 am | |
|---|---|
| Score: | 4,202 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | RPOC |
| Test #40,908 - 2/22/21 2:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,202 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Green 3D NAND SSD 240 GB on external ORICO USB-C M.2 box |
| Test #68,929 - 4/1/23 2:36 am | |
|---|---|
| Score: | 4,201 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,500 - 11/26/22 6:45 am | |
|---|---|
| Score: | 4,199 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T3 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #72,622 - 8/29/23 11:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,197 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Bar USB 3.1 |
| Test #53,059 - 11/25/21 2:25 am | |
|---|---|
| Score: | 4,196 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,969 - 2/21/24 8:44 am | |
|---|---|
| Score: | 4,196 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Constellation HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST16000NM000J-2TW103 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #22,840 - 5/4/20 4:42 am | |
|---|---|
| Score: | 4,194 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Test #40,603 - 2/17/21 7:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,193 |
| User: | brambo123 |
| Brand: | Samsung PM841 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung MZMTD128HAFV-000 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | sams |
| Test #64,375 - 11/20/22 12:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,193 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apple TS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Apple SSDTS256C |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #4,286 - 11/28/19 8:34 am | |
|---|---|
| Score: | 4,192 |
| User: | Kingston AJ |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston AJ |
| Test #50,441 - 9/18/21 9:26 am | |
|---|---|
| Score: | 4,192 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Bhyve Virtual RAID Disk |
| Board: | Bhyve Virtual Machine |
| Device: | Bhyve SATADISK |
| Class: | Virtual |
| Test #95,160 - 9/25/24 12:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,192 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk ExtremePro |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro 128G on Pi 4 |
| Test #52,474 - 11/12/21 12:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,192 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #3,059 - 10/17/19 12:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,191 |
| User: | archfan |
| Brand: | Crucial BX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250BX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD made by Crucial |