To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #1,962 - 9/6/19 4:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,154 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSA6DM-032G-1006 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | M.2 SanDisk |
| Test #46,759 - 6/16/21 6:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,154 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS100T2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #27,512 - 6/20/20 7:55 am | |
|---|---|
| Score: | 4,154 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM830 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung MZMPA024HMCD-000L1 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #10,635 - 2/26/20 10:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,153 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T1 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT1250GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung external usb 3 ssd |
| Test #8,077 - 2/4/20 6:54 am | |
|---|---|
| Score: | 4,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SP600 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SP600 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ADATA Premier Pro SP600 SSD on Pi 4 using akasa AK-AU3-03BK SATA to USB adapter |
| Test #88,097 - 5/29/24 9:30 am | |
|---|---|
| Score: | 4,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi 4 on USB-M.2-Sata WD Blue SSD running 2 storj nodes in parallel |
| Test #74,826 - 11/21/23 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData AXNS381E |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData AXNS381E-256GM-B |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #50,538 - 9/21/21 5:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,151 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | AData USB 3.0 256GB SSD on Pi 4 |
| Test #3,816 - 11/12/19 11:40 am | |
|---|---|
| Score: | 4,150 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 460 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ VERTEX460 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | MC Pi SSD |
| Test #83,037 - 3/28/24 5:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,150 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #93,008 - 8/16/24 1:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,150 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test3 |
| Test #94,694 - 9/16/24 6:30 am | |
|---|---|
| Score: | 4,149 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | command queuing on |
| Test #411 - 6/9/19 7:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,149 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJNB4) |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung BJNB4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Odroid XU4 |
| Test #63,224 - 10/5/22 5:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,147 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (SDW64) |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | HP SDW64 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Blah |
| Test #93,244 - 8/21/24 10:42 am | |
|---|---|
| Score: | 4,146 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi560 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Verbatim Vi560S3 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | RP48GB Verbatim Vi560 1TB INT + Crucial CT2000MX500SSD1 2TB USB |
| Test #25,388 - 5/24/20 6:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,145 |
| User: | mxrider108 |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro USB 3 on Pi 4 |
| Test #124,056 - 6/28/25 1:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,145 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V200 |
| Board: | Radxa ROCK 5C |
| Device: | Kingston SVP200S3120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | old kingston ssd via radxa penta sata hat |
| Test #1,436 - 8/19/19 8:11 am | |
|---|---|
| Score: | 4,145 |
| User: | BinhNLT |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #4,734 - 12/5/19 5:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,144 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba THNSNC Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba THNSNC128GCSJ |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #46,797 - 6/18/21 8:32 am | |
|---|---|
| Score: | 4,143 |
| User: | Terrormixer3000 |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk Plus 120GB Rpi4 using Sabrant USB 30.0 Adapter |