To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #47,910 - 7/15/21 11:35 am | |
|---|---|
| Score: | 4,104 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | wdgreen |
| Test #44,482 - 4/27/21 8:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,103 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green |
| Test #123,846 - 6/25/25 3:57 am | |
|---|---|
| Score: | 4,103 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (SLD64) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Foresee SLD64 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #12,199 - 3/11/20 1:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,103 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | sandisk usb extreme pro |
| Test #11,965 - 3/9/20 1:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,102 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme on Rpi4 OC to 2.0ghz |
| Test #66,845 - 2/3/23 12:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,102 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DF401) |
| Board: | Dell Wyse 5470 AIO |
| Device: | HP DF401 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | DELL Wyse 5470 AiO with eMMC v4 (Embedded) 16GB |
| Test #25,989 - 5/30/20 8:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,101 |
| User: | Akai |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDP064G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk 2.5 64GB SATA III SSD on Pi 4 USB BETA BOOT |
| Test #5,098 - 12/12/19 7:07 am | |
|---|---|
| Score: | 4,100 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CL100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Goodram SSDPR-CL100-120-G2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #106,104 - 4/6/25 4:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,100 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk 256GB MicroSD |
| Test #130,557 - 1/16/26 3:42 am | |
|---|---|
| Score: | 4,100 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 with DeskPI case |
| Test #22,449 - 5/2/20 4:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Flash Drive Fit 120G |
| Test #48,465 - 8/1/21 4:16 am | |
|---|---|
| Score: | 4,099 |
| User: | Hastarin |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,200 - 12/14/19 9:43 am | |
|---|---|
| Score: | 4,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram IRDM Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Goodram IR-SSDPR-S25A-120 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #101,954 - 1/16/25 9:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,099 |
| User: | zimbu |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Raspberry Pi 64 GB MicroSD on RPi 5 |
| Test #127,782 - 10/13/25 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 4,098 |
| User: | mihi |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Raspberry Pi 128 GB microSD U2 on Pi4 (default microSD slot) |
| Test #75,708 - 12/11/23 7:41 am | |
|---|---|
| Score: | 4,097 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASMedia T2360NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kioxia NVME on Pi 4 |
| Test #7,167 - 1/18/20 6:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,097 |
| User: | begerelli |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO on Pi 4 with Toshiba SATA to USB Adapter |
| Test #130,587 - 1/16/26 4:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,096 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #43,824 - 4/13/21 2:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,094 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (SDW16) |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | HP SDW16 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | odroid |
| Test #99,087 - 11/30/24 2:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,093 |
| User: | km |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |