To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #96,991 - 10/28/24 8:25 am | |
|---|---|
| Score: | 4,084 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test |
| Test #12,891 - 3/18/20 11:03 am | |
|---|---|
| Score: | 4,084 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk 120 GB |
| Test #27,203 - 6/16/20 8:52 am | |
|---|---|
| Score: | 4,083 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd kingston |
| Test #10,773 - 2/28/20 3:14 am | |
|---|---|
| Score: | 4,081 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Cruial BX200 SSD on Pi4 inatek (SA01002) SATA USB 3 adapter with JMicron Chipset |
| Test #69,276 - 4/12/23 2:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,081 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler DTR30 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston DataTraveler3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston DataTraveler Exodia 32GB USB3.2 Flash Drive |
| Test #12,722 - 3/16/20 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,080 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV100S264G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 64GB pi 4 |
| Test #41,274 - 3/2/21 12:15 am | |
|---|---|
| Score: | 4,080 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ AGILITY |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,430 - 7/31/21 1:07 am | |
|---|---|
| Score: | 4,080 |
| User: | TheChing |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W-128G-1006 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Description is exactly as the example :D using SATA to USB and an Kingston A2000 NVME Disk |
| Test #47,896 - 7/15/21 4:24 am | |
|---|---|
| Score: | 4,079 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Plus 120G on Pi 4 using Sabrent SATA to USB with Quirks |
| Test #1,780 - 8/31/19 11:06 am | |
|---|---|
| Score: | 4,079 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #12,227 - 3/11/20 5:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,079 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD on JMS567 adapter |
| Test #80,908 - 3/4/24 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,078 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1tb-usb-test |
| Test #97,358 - 11/2/24 8:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,077 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | M.2 2242 PCIe Gen3 x4 NVMe SSD on Pi 5 |
| Test #65,026 - 12/16/22 11:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,077 |
| User: | jrh |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Libre Computer Board 32 GB eMMC 5.x Module on Libre Computer ROC-RK3328-CC Renegade |
| Test #1,597 - 8/24/19 11:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,076 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDP064G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #4,713 - 12/5/19 1:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,076 |
| User: | vitorinux |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS256GSSD370S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Odroid |
| Test #4,202 - 11/26/19 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,075 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 240G SSD |
| Test #90,697 - 7/8/24 3:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,075 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Realtek RTL9210B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | qw |
| Test #79,946 - 2/21/24 1:48 am | |
|---|---|
| Score: | 4,074 |
| User: | gielo |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB256HAHQ-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RaspberryPi5 8bg with nvme disk 256gb on usb3 |
| Test #69,412 - 4/16/23 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,074 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec NT-128 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | na |