To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #62,715 - 9/14/22 1:48 am | |
|---|---|
| Score: | 4,074 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSD EVO 840 |
| Test #26,580 - 6/7/20 8:58 am | |
|---|---|
| Score: | 4,074 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD 128 GB |
| Test #27,198 - 6/16/20 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 4,074 |
| User: | iStitch07 |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung M.2 970 Evo Plus on Pi 3B+ using JMicron Tech M.2 to USB adapter |
| Test #133,445 - 5/7/26 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 4,073 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | ssd |
| Test #124,231 - 7/3/25 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 4,073 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Amazon Basics UHS3 |
| Test #5,045 - 12/11/19 10:51 am | |
|---|---|
| Score: | 4,073 |
| User: | GinoTator |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY SSD7CS900-120-PB on Pi 4 using POSUGEAR boitier disque dur ext 2.5 UASP compatible |
| Test #27,951 - 6/24/20 6:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,072 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Test #1 |
| Test #95,720 - 10/6/24 5:15 am | |
|---|---|
| Score: | 4,072 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | KIOXIA G2 |
| Test #62,007 - 8/16/22 1:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,072 |
| User: | flood83 |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue 1TB AHCI SSD on Argon40 ArgonOne V2 M.2 USB SSD |
| Test #22,501 - 5/2/20 10:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,071 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk USB SSD |
| Test #5,528 - 12/22/19 3:27 am | |
|---|---|
| Score: | 4,068 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial bx 500 on rpi 4 and 2 usd sata to usb adapter |
| Test #47,407 - 7/4/21 6:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,067 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | 36274abe6c66710b |
| Test #79,735 - 2/16/24 7:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,067 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | test1 |
| Test #90,709 - 7/9/24 7:59 am | |
|---|---|
| Score: | 4,066 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210B-CG Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Realtek RTL9210B-CG |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | we |
| Test #90,710 - 7/9/24 8:23 am | |
|---|---|
| Score: | 4,066 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210B-CG Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Realtek RTL9210B-CG |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | |
| Test #9,952 - 2/22/20 12:49 am | |
|---|---|
| Score: | 4,065 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandisk ssd |
| Test #21,546 - 4/29/20 7:26 am | |
|---|---|
| Score: | 4,065 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Corsair Force3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,510 - 8/2/21 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 4,065 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandisk ssd |
| Test #56,493 - 2/6/22 2:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,064 |
| User: | microchipe |
| Brand: | LITEON Zeta Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | LITEON LCH-256V2S |
| Class: | SSD (2.5" SSD) |
| Note: | Lite-On 256gb SSD Sata3 -rpi4LiteOn256GB |
| Test #67,458 - 2/20/23 7:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,063 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN850 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G1X0E-00AFY0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital SN850 SSD on Pi 4 using UGREEN M.2 NVME USB adapter |