To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #20,216 - 4/24/20 4:55 am | |
|---|---|
| Score: | 4,063 |
| User: | Frank |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso SSD 120GB on Pi4 |
| Test #8,446 - 2/11/20 10:38 am | |
|---|---|
| Score: | 4,062 |
| User: | akiims |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | ssdpi4 |
| Test #65,350 - 12/30/22 11:45 am | |
|---|---|
| Score: | 4,062 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Lenovo ThinkPad Yoga 12 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #59,176 - 4/25/22 7:05 am | |
|---|---|
| Score: | 4,062 |
| User: | simo |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #106,797 - 4/24/25 2:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,061 |
| User: | sanfisko |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | BananaPi BPI-M4-Zero |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | BPiM4Zero eMMC |
| Test #25,217 - 5/23/20 12:04 am | |
|---|---|
| Score: | 4,060 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green SATA SSD 240 GB on Pi 4 using Onvian SATA to USB adapter |
| Test #42,043 - 3/14/21 10:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,059 |
| User: | Nemmondod |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using OriKingston A400 SSD on Pi 4 using Orico sata to usb3 case |
| Test #96,470 - 10/19/24 2:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,059 |
| User: | pdieguez |
| Brand: | Seagate BarraCuda Compute HDD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Seagate ST3000DM001-1CH166 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | Seagate 3Tb ST3000DM001-1CH166 on Orange Pi 5 board with Nvme to 4x Sata Adapter |
| Test #106,592 - 4/19/25 8:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,058 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Pro Elite (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #128,554 - 11/5/25 2:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,058 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | WD Green SATA SSD |
| Test #91,574 - 7/24/24 5:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,058 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Seagate model: ST4000VN008-2DR166 on Pi 4 using Terramaster D8 hybrid DAS |
| Test #18,276 - 4/15/20 11:39 am | |
|---|---|
| Score: | 4,057 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba eMMC (032G7) |
| Board: | Beelink BT3 Pro |
| Device: | Toshiba 032G7 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | mmc |
| Test #10,041 - 2/22/20 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 4,055 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 M.2 |
| Board: | IBM System x3650 M3 |
| Device: | AData SU800NS38 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #5,950 - 12/30/19 5:58 am | |
|---|---|
| Score: | 4,054 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,005 - 8/16/22 1:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,054 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue SSD on Argon40 ArgonOne M.2 SSD case (USB) |
| Test #83,695 - 4/3/24 3:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,053 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk - Model: SR128 |
| Test #7,251 - 1/20/20 6:50 am | |
|---|---|
| Score: | 4,052 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingDian P10120GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | kingdian ssd on pi4 |
| Test #62,987 - 9/24/22 7:00 am | |
|---|---|
| Score: | 4,051 |
| User: | webgate |
| Brand: | Seagate IronWolf 3.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Seagate ST8000VN004-3CP101 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | Seagate Ironwolf HDD on Pi 4 using UGREEN SATA to USB adapter |
| Test #62,974 - 9/24/22 1:32 am | |
|---|---|
| Score: | 4,049 |
| User: | wester.minsk |
| Brand: | Samsung eMMC (AJNB4) |
| Board: | RK322x Tv Box board |
| Device: | Samsung AJNB4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Emmc RK3328A TV Box HS EMMC |
| Test #94,241 - 9/9/24 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 4,049 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme microSDXC UHS-I 128GB |