To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #79,976 - 2/21/24 11:37 am | |
|---|---|
| Score: | 4,048 |
| User: | WilliamHJKL |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 5 / Evo 970 Pro |
| Test #71,586 - 7/18/23 9:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,048 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #129,363 - 12/8/25 5:38 am | |
|---|---|
| Score: | 4,048 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Amazon Basics 128GB |
| Test #130,081 - 1/1/26 3:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,047 |
| User: | Machinespecifics1 |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FE4S9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung FE4S9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston SSD |
| Test #43,132 - 3/31/21 10:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,047 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSA2M160G2GC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #90,708 - 7/9/24 7:52 am | |
|---|---|
| Score: | 4,047 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Realtek RTL9210B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | fd |
| Test #15,448 - 4/8/20 5:39 am | |
|---|---|
| Score: | 4,047 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial-SSD |
| Test #58,994 - 4/19/22 4:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,045 |
| User: | ninob |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | test4 on 64bit intenso fw 119 adata |
| Test #40,823 - 2/20/21 11:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,044 |
| User: | pb |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | RPi4-1G 240G WD EasyStore SSD |
| Test #64,386 - 11/21/22 8:11 am | |
|---|---|
| Score: | 4,044 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Radxa CM3 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Pi CM4 4GB RAM 16GVB eMMC |
| Test #66,018 - 1/14/23 1:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,043 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #127,820 - 10/14/25 10:37 am | |
|---|---|
| Score: | 4,043 |
| User: | IS |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk - Model: SN128 - Vendor: - Product: SD - HW Version: 0x8 - FW Version: 0x5 - Date Manufactured: 11/2022 - Class: A2 Class 10 V30 U3 |
| Test #80,278 - 2/28/24 3:57 am | |
|---|---|
| Score: | 4,043 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit 128GB |
| Test #79,954 - 2/21/24 5:00 am | |
|---|---|
| Score: | 4,042 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Ultrafit 256GB on Pi4 Bullseye |
| Test #43,336 - 4/4/21 6:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,042 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,953 - 8/11/21 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,041 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM830 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSDPM8302.57mm128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,685 - 8/30/21 3:47 am | |
|---|---|
| Score: | 4,041 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Sabrent TF |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung EVO Plus 256GB on Pi 4[F |
| Test #75,053 - 11/26/23 6:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,041 |
| User: | theofficialgman |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YF8SD) |
| Board: | Nintendo Switch (2017) |
| Device: | Samsung YF8SD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Pro Ultimate 512GB - Nintendo Switch - DDR200 |
| Test #106,209 - 4/9/25 9:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,040 |
| User: | mathai |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | amazon 128 sd card |
| Test #100,385 - 12/23/24 4:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,038 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | internal card pi5 |