To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #102,123 - 1/19/25 1:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,037 |
| User: | mv |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD PLus SanDisk, Sabrent |
| Test #74,139 - 11/6/23 1:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,037 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung ssd pi4 jmicron adapter |
| Test #51,890 - 10/30/21 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,037 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd |
| Test #6,895 - 1/13/20 2:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,037 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #9,399 - 2/18/20 3:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,037 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SDSSDP128G on Pi4 using noname USB3 adapter |
| Test #85,654 - 4/22/24 8:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,036 |
| User: | pmichaud |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung FIT Plus 3.1 128GB on RPi4 |
| Test #99,053 - 11/30/24 6:14 am | |
|---|---|
| Score: | 4,035 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SD |
| Test #99,505 - 12/7/24 1:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,035 |
| User: | mbrx |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) on Pi 5 8 GB |
| Test #95,648 - 10/4/24 3:51 am | |
|---|---|
| Score: | 4,035 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | HP ProLiant MicroServer |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | CS900 240GB SSD on HP Proliant |
| Test #25,263 - 5/23/20 3:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,035 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 128GB USB 3.1 Bar Plus |
| Test #82,140 - 3/21/24 10:02 am | |
|---|---|
| Score: | 4,034 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | NanoPi R4S |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sillicon power ssd on hyperx external enclosure |
| Test #7,958 - 2/1/20 6:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,033 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 2.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WD20SPZX-00CRAT0 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | sata |
| Test #9,331 - 2/18/20 11:39 am | |
|---|---|
| Score: | 4,031 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandisk ssd@raspi4 |
| Test #100,889 - 12/31/24 1:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,030 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR512) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR512 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extre Pro 512GB MicroSD |
| Test #55,677 - 1/18/22 5:17 am | |
|---|---|
| Score: | 4,030 |
| User: | jualom |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Goldenfir SSD using UGREEN |
| Test #5,888 - 12/29/19 9:03 am | |
|---|---|
| Score: | 4,028 |
| User: | drs |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #94,569 - 9/14/24 10:22 am | |
|---|---|
| Score: | 4,028 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR512) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR512 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk ExtremePro 512GB |
| Test #98,114 - 11/14/24 12:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,027 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk SD Extreme A2 |
| Test #1,039 - 7/28/19 7:38 am | |
|---|---|
| Score: | 4,026 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ElecGear NV-C01 USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ElecGear NV-C01 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Western Digital SN500 |
| Test #5,708 - 12/26/19 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 4,025 |
| User: | Lp20191225_2 |
| Brand: | AData SP310 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SP310 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | ADATA SP310 32GB on Pi4 using VIA SATA to USB adapter |