To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #127,714 - 10/11/25 6:28 am | |
|---|---|
| Score: | 3,866 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston SD Canvas Go! Plus 128G on Raspberry Pi 5 |
| Test #107,410 - 5/1/25 3:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,865 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #46,288 - 6/2/21 6:44 am | |
|---|---|
| Score: | 3,865 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian N400 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingDian NGFF2280240GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #13,680 - 3/25/20 3:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,865 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD Plus 1TB Sata III on Pi 4b using Suptronics X835 storage backplane |
| Test #126,507 - 9/6/25 10:51 am | |
|---|---|
| Score: | 3,864 |
| User: | test1 |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | ssdA |
| Test #66,175 - 1/17/23 8:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,862 |
| User: | Cury98 |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RasPI 4 8Gb USB SSD ADATA SU650 |
| Test #76,088 - 12/18/23 5:35 am | |
|---|---|
| Score: | 3,860 |
| User: | Tias |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit Plus 64GB USB on Pi 5 |
| Test #90,825 - 7/11/24 11:59 am | |
|---|---|
| Score: | 3,860 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #56,404 - 2/5/22 1:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,859 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,651 - 8/5/21 3:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,858 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #5,937 - 12/30/19 3:34 am | |
|---|---|
| Score: | 3,858 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba THCSNH Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Toshiba THNSNH128GCST |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,600 - 12/23/19 8:43 am | |
|---|---|
| Score: | 3,858 |
| User: | SandroPL |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Lexar SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Lexar Ns100 128gb using C3Tech Mod.CH-300 Adapter |
| Test #65,335 - 12/30/22 5:13 am | |
|---|---|
| Score: | 3,858 |
| User: | test |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | xav |
| Test #51,608 - 10/24/21 8:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,857 |
| User: | Anon |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Test |
| Test #42,164 - 3/16/21 9:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,857 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 120GB, Startech USB3.1 sata adapter, OC 2ghz/600mhz |
| Test #5,927 - 12/29/19 10:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,857 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDH31000G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Ulta SSD |
| Test #11,576 - 3/5/20 10:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,856 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN500 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G1B0C-00S62010 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #86,106 - 4/27/24 6:30 am | |
|---|---|
| Score: | 3,856 |
| User: | andyp pi2 |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | andyp pi2 |
| Test #98,462 - 11/19/24 2:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,855 |
| User: | tmt |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | RPi5 |
| Test #51,746 - 10/27/21 3:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,855 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |