To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #49,827 - 9/3/21 1:17 am | |
|---|---|
| Score: | 3,855 |
| User: | Wester by Minsk |
| Brand: | HP eMMC (DF401) |
| Board: | Rockchip RK3318 Box |
| Device: | HP DF401 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | TV Box RK3318 Armbian eMMC |
| Test #54,486 - 12/23/21 4:49 am | |
|---|---|
| Score: | 3,854 |
| User: | ssd250GB |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi77a |
| Test #98,294 - 11/17/24 4:16 am | |
|---|---|
| Score: | 3,854 |
| User: | 232323 |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC BlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 232323 |
| Test #89,205 - 6/12/24 4:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,854 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix Gold P31 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SHGP31-1000GM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi5-SSD Over USB3 |
| Test #79,479 - 2/14/24 1:54 am | |
|---|---|
| Score: | 3,853 |
| User: | gerotmf |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston Canvas Go! Plus 64GB SD card on Pi 5 |
| Test #72,541 - 8/26/23 9:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,851 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #40,662 - 2/18/21 5:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,851 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD Pi 4 Ubuntu |
| Test #5,171 - 12/13/19 3:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,851 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sundisk 256GB ssd |
| Test #64,726 - 12/3/22 1:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,850 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | EVO 840 PRO 128GB in Inateck enclosure |
| Test #65,313 - 12/29/22 10:28 am | |
|---|---|
| Score: | 3,849 |
| User: | 71034 |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme PRO USB 3.2 Solid State Flash Drive on Pi4 |
| Test #94,204 - 9/8/24 3:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,849 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Crucial P3 PCIe 3.0 m.2 2280 |
| Test #13,197 - 3/21/20 10:22 am | |
|---|---|
| Score: | 3,849 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung V-NAND SSD 860 EVO 500GB on Pi 3 B using unknown |
| Test #13,276 - 3/21/20 10:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,849 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Evo860 500gb on PI3B+ unknowns SATA to USB adapter |
| Test #13,872 - 3/27/20 7:55 am | |
|---|---|
| Score: | 3,849 |
| User: | ionutzpaul61 |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD GREEN SATA SSD 240GB |
| Test #61,469 - 7/28/22 8:14 am | |
|---|---|
| Score: | 3,848 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS480G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Mathews Lightning |
| Test #50,695 - 9/27/21 12:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,847 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #55,667 - 1/17/22 8:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,846 |
| User: | Scouter9001 |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | sandisk extreme pro |
| Test #58,344 - 3/27/22 4:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,846 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #63,327 - 10/9/22 6:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,846 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Test #76,111 - 12/18/23 11:33 am | |
|---|---|
| Score: | 3,846 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Realtek RTL9210NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent 512GB NVme2 over usb 3.1 on raspi 5 8GB |