To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #73,494 - 10/3/23 8:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,845 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | a400 |
| Test #95,758 - 10/7/24 2:22 am | |
|---|---|
| Score: | 3,843 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston Canvas Go Plus! 256gb on Pi5 with QCE on ( sync: error while loading shared libraries: sync: unsupported version 186 of Verneed record errors ) |
| Test #40,826 - 2/20/21 11:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,842 |
| User: | pb |
| Brand: | Western Digital easystore |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC easystore240GB |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | ssd 3.0 HD adapter - 001 |
| Test #78,380 - 1/26/24 11:33 am | |
|---|---|
| Score: | 3,842 |
| User: | mergl |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1CL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #6,319 - 1/5/20 1:32 am | |
|---|---|
| Score: | 3,841 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme PRO SSD 128GB |
| Test #43,434 - 4/6/21 10:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,840 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Test #10,340 - 2/24/20 7:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,840 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN500 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G1B0C-00S62010 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wdblue |
| Test #12,624 - 3/15/20 12:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,839 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #13,130 - 3/21/20 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 3,838 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Lexar SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #4,618 - 12/3/19 12:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,838 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,618 - 11/30/22 12:45 am | |
|---|---|
| Score: | 3,838 |
| User: | jrh |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Libre Computer Board 32 GB eMMC 5.x Module on Libre Computer AML-S905X-CC Le Potato |
| Test #3,401 - 10/31/19 4:11 am | |
|---|---|
| Score: | 3,837 |
| User: | Sat |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro USB31 SSD Drive 128GB |
| Test #67,836 - 3/3/23 8:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,836 |
| User: | prolific |
| Brand: | Seagate Expansion HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Seagate FastHDD |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Seagate 4TB USB on Pi 4 |
| Test #67,209 - 2/14/23 1:37 am | |
|---|---|
| Score: | 3,835 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | + |
| Test #4,768 - 12/6/19 7:27 am | |
|---|---|
| Score: | 3,834 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Test #5,252 - 12/15/19 4:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,834 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS256GSSD370S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transcend SSD370S |
| Test #13,141 - 3/21/20 5:41 am | |
|---|---|
| Score: | 3,834 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 500GB |
| Test #91,162 - 7/17/24 7:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,834 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston Canvas Go Plus 64GB on Raspberry Pi 5 |
| Test #53,284 - 11/30/21 7:31 am | |
|---|---|
| Score: | 3,834 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #53,414 - 12/3/21 11:45 am | |
|---|---|
| Score: | 3,834 |
| User: | swm |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Pro 128GB - RaspberryPiOS 32 bullseye Pi4 |