To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #40,500 - 2/15/21 9:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,833 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT512MX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD MX100 quirks_JMS_152d_0578 Pi 4 |
| Test #2,825 - 10/6/19 3:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,833 |
| User: | barnybug |
| Brand: | Samsung eMMC (BGND3) |
| Board: | ODROID C2 |
| Device: | Samsung BGND3 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | 32GB eMMC Module C2 Linux |
| Test #11,959 - 3/9/20 12:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,832 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV100S264G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston |
| Test #11,434 - 3/4/20 4:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,830 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (SDW16) |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | HP SDW16 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Odroid XU4 EMC |
| Test #59,128 - 4/23/22 10:01 am | |
|---|---|
| Score: | 3,830 |
| User: | Ivo12s |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | operation test |
| Test #87,278 - 5/10/24 7:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,828 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SD64G |
| Test #102,646 - 1/28/25 7:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,828 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #99,908 - 12/15/24 5:50 am | |
|---|---|
| Score: | 3,827 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #7,203 - 1/19/20 9:51 am | |
|---|---|
| Score: | 3,826 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apple SM Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Apple SSDSM256E |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #24,651 - 5/17/20 6:46 am | |
|---|---|
| Score: | 3,825 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Test #13,361 - 3/22/20 9:53 am | |
|---|---|
| Score: | 3,824 |
| User: | ajw |
| Brand: | Yucun R580 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Yucun SH00M240GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | RasPi 4 m.2 SSD with ASM1153E chipset with Yucon MSTA III 240GB SSD |
| Test #6,655 - 1/9/20 3:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,824 |
| User: | Elprpi4 |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro 256GB on Pi4 4GB Ram |
| Test #88,076 - 5/29/24 3:12 am | |
|---|---|
| Score: | 3,822 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | mia-sd |
| Test #50,811 - 9/29/21 1:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,822 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro 128GB |
| Test #56,509 - 2/7/22 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 3,819 |
| User: | test |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung usb2 tofu |
| Test #17,874 - 4/14/20 12:48 am | |
|---|---|
| Score: | 3,818 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,892 - 12/29/19 9:29 am | |
|---|---|
| Score: | 3,818 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Pro SSD stick on RPI 4 4GB |
| Test #59,321 - 5/1/22 6:44 am | |
|---|---|
| Score: | 3,818 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX200 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX200SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | mSATA SSD on PI 4 using inateck USB adapter |
| Test #62,812 - 9/18/22 2:03 am | |
|---|---|
| Score: | 3,817 |
| User: | rookie701010 |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung model: SSD 850 EVO 2TB |
| Test #5,814 - 12/28/19 4:46 am | |
|---|---|
| Score: | 3,817 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |