To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #15,049 - 4/7/20 3:15 am | |
|---|---|
| Score: | 3,816 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD SSD Green 240GB on Pi4 using Startech SATA to USB UAS disabled |
| Test #99,621 - 12/9/24 7:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,816 |
| User: | fddcab |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston CANVAS Go Plus 64gb on RPI5 8gb |
| Test #93,000 - 8/16/24 12:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,814 |
| User: | mjs2011 |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Retropie5 with existing sd card as boot device |
| Test #7,042 - 1/16/20 8:25 am | |
|---|---|
| Score: | 3,814 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW X3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | TCSUNBOW X360GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Startech SSD to USB |
| Test #25,429 - 5/25/20 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 3,812 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS32GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Transcend TS32GMSA370 mSATA on Pi 4 using Sabrent EC-UKMS mSATA to USB 3.0 UASP adapter |
| Test #22,412 - 5/2/20 1:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,809 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | wds |
| Test #90,389 - 7/3/24 12:56 am | |
|---|---|
| Score: | 3,809 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | USB with exFAT |
| Test #101,796 - 1/13/25 9:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,807 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | nvme |
| Test #79,767 - 2/17/24 9:59 am | |
|---|---|
| Score: | 3,807 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 avec SSD |
| Test #106,402 - 4/14/25 9:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,807 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme microSDXC 64GB on Pi 5 |
| Test #12,154 - 3/11/20 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 3,806 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDU10064GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD on Pi4 |
| Test #5,722 - 12/26/19 2:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,805 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS16GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | SSD Noname |
| Test #587 - 6/28/19 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,805 |
| User: | jchambers |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Test #73,198 - 9/20/23 12:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,805 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | BIGTREETECH CB1 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Bigtreetech CB1 32GB eMMC (cb1_emmc v1.1) / Bigtreetech Pi4B adapter / Armbian Jammy CLI / 6.1.43 |
| Test #84,615 - 4/11/24 3:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,805 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SSDNOW30GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSDNOW 30GB using USB adpater on Pi4 |
| Test #101,418 - 1/9/25 12:06 am | |
|---|---|
| Score: | 3,804 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SR256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme Pro 256GB |
| Test #126,074 - 8/26/25 2:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,803 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #26,529 - 6/6/20 12:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,803 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston eMMC (M5251) |
| Board: | AAEON Atomic Pi MF-001 |
| Device: | Kingston M5251 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | AtomicPi |
| Test #9,251 - 2/18/20 2:55 am | |
|---|---|
| Score: | 3,803 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | acmk2 |
| Test #52,071 - 11/3/21 6:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,802 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle Cloud Storage |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Oracle |
| Class: | Virtual |
| Note: | Oracle ARM Free |