To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #126,649 - 9/11/25 4:27 am | |
|---|---|
| Score: | 3,790 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #14,994 - 4/6/20 1:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,790 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | sandisk |
| Test #4,951 - 12/9/19 10:33 am | |
|---|---|
| Score: | 3,789 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDP064G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | USB SSD on Pi4 |
| Test #21,566 - 4/29/20 8:59 am | |
|---|---|
| Score: | 3,788 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (CWBC3) |
| Board: | Acer Aspire one 1-431 |
| Device: | Samsung CWBC3 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Samsung |
| Test #43,882 - 4/14/21 9:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,788 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Test #10,694 - 2/27/20 11:48 am | |
|---|---|
| Score: | 3,787 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #70,449 - 5/25/23 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 3,787 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Orange Pi 3 LTS eMMC |
| Test #14,581 - 4/3/20 1:21 am | |
|---|---|
| Score: | 3,785 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS1TSSD230S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transcend SSD220S on Pi 4 using JMS567 SATA Bridge |
| Test #18,280 - 4/15/20 11:50 am | |
|---|---|
| Score: | 3,784 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green 120GB SATA SSD on Cheap N Nasty USB adapter from Amazon |
| Test #49,630 - 8/28/21 5:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,784 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Integral V 240 SSD |
| Test #8,075 - 2/4/20 5:58 am | |
|---|---|
| Score: | 3,783 |
| User: | Snoddas |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme PRO 128GB |
| Test #56,339 - 2/4/22 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,781 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SD600Q |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SD600Q |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Adata 248GB SSD |
| Test #131,572 - 2/16/26 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,781 |
| User: | Muhammad |
| Brand: | Team SD (Stora) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team Stora |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | KDE 6.3.6 on Raspberry Pi 5 4GB Ram |
| Test #95,426 - 9/30/24 1:12 am | |
|---|---|
| Score: | 3,779 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Pi 5 with HP FX700 4TB |
| Test #99,012 - 11/29/24 11:00 am | |
|---|---|
| Score: | 3,778 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FE4S9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FE4S9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Micro SD |
| Test #95,434 - 9/30/24 9:24 am | |
|---|---|
| Score: | 3,776 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #64,597 - 11/29/22 7:58 am | |
|---|---|
| Score: | 3,775 |
| User: | pipi |
| Brand: | Oracle VirtualBox Virtual Hard Disk |
| Board: | Oracle VirtualBox |
| Device: | VirtualBox VBOXHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | 1st |
| Test #54,361 - 12/20/21 2:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,775 |
| User: | Corale |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #50,318 - 9/14/21 5:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,773 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Intel SSDSA2M040G2GC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #49,347 - 8/22/21 2:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,773 |
| User: | computerdoc |
| Brand: | Seagate Backup+ Ultra Touch |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate BUPUltraTouch |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Seagate 2TB USB 3 on Raspberry Pi4B 4GB on Twister OS 2.1.2 |