To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #9,239 - 2/18/20 12:50 am | |
|---|---|
| Score: | 3,773 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SD600Q 240GB |
| Test #95,752 - 10/6/24 11:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,772 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #48,065 - 7/20/21 1:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,772 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Pro USB 3.2 on Pi 4 |
| Test #7,183 - 1/19/20 4:05 am | |
|---|---|
| Score: | 3,770 |
| User: | KEH |
| Brand: | HP eMMC (DF403) |
| Board: | Z83-V Mini PC |
| Device: | HP DF403 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | eMMC 32GB on Z83V |
| Test #98,666 - 11/23/24 1:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,770 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk_xt |
| Test #99,233 - 12/3/24 12:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,770 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN512) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN512 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #76,146 - 12/18/23 5:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,768 |
| User: | BETLOG |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | KingSpec NE-1282280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingspec M.2 NVMe SSD NE 2280 PCIe Gen3x4 128GB R2400/W1700MBs -> Orico 10Gbps M.2 NVME SSD Case M2PV-C3 RTL9210 -> pi3B+ |
| Test #73,589 - 10/8/23 9:03 am | |
|---|---|
| Score: | 3,767 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Gigabyte GP-GSTFS31120GNTD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #83,340 - 3/31/24 7:58 am | |
|---|---|
| Score: | 3,766 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | KingstonNVMe2Tb |
| Test #129,936 - 12/27/25 4:30 am | |
|---|---|
| Score: | 3,765 |
| User: | Regis Ribeiro |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston Go Plus on RPi 5 test cq |
| Test #72,206 - 8/9/23 2:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,764 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung MZVKW1T0HMLH-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #95,962 - 10/10/24 12:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,763 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SF128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SF128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #73,199 - 9/20/23 12:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,763 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | BIGTREETECH CB1 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Bigtreetech CB1 32GB eMMC (cb1_emmc v1.1) / Bigtreetech Pi4B adapter / Armbian Jammy CLI / 6.1.43 |
| Test #132,454 - 3/18/26 4:12 am | |
|---|---|
| Score: | 3,762 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba SA32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | 32GB Micro SD on Pi 5 |
| Test #89,837 - 6/23/24 12:31 am | |
|---|---|
| Score: | 3,762 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #10,165 - 2/23/20 1:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,760 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #5,806 - 12/27/19 10:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,760 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #68,366 - 3/15/23 11:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,759 |
| User: | purple |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | le potato emmc |
| Test #85,049 - 4/16/24 12:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,758 |
| User: | AITONOS |
| Brand: | Intenso High Speed Line USB Flash Drive |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso HighSpeedLine |
| Class: | USB Flash |
| Note: | KIOXIA model: KBG50ZNS256G NVMe 256GB with NVME MCUZONE HAT PI5 8GB |
| Test #52,913 - 11/22/21 3:08 am | |
|---|---|
| Score: | 3,758 |
| User: | Pix |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro USB / RaspiOS |