To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #64,528 - 11/27/22 12:24 am | |
|---|---|
| Score: | 3,801 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,755 - 5/28/20 9:40 am | |
|---|---|
| Score: | 3,800 |
| User: | ml94541 |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Rpi4-4GB sandisk extreme pro usb 3.1 |
| Test #60,908 - 7/4/22 11:32 am | |
|---|---|
| Score: | 3,799 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | samsung usb fit 128gb |
| Test #95,992 - 10/11/24 1:44 am | |
|---|---|
| Score: | 3,799 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SF128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SF128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #103,173 - 2/6/25 4:25 am | |
|---|---|
| Score: | 3,798 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power SD (SPCC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP SPCC |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SSD |
| Test #61,246 - 7/18/22 1:21 am | |
|---|---|
| Score: | 3,797 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Pro 256GB flashdrive on Pi 4 arm_freq=2147 gpu_freq=750 |
| Test #76,152 - 12/18/23 8:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,797 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD840EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO |
| Test #44,070 - 4/18/21 1:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,797 |
| User: | Stalk |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS256GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Transcend TS256GMSA230S 256GB | mSATA 2,5 SSD 230S SATA III 6Gb/s interface in Inateck (UASP) USB 3.0 M50 mSATA aluminium SSD |
| Test #78,206 - 1/24/24 7:36 am | |
|---|---|
| Score: | 3,796 |
| User: | aboulfad |
| Brand: | Western Digital MyBook Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WD140EDFZ-11A0VA0 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD140EDFZ-11A0VA0 12TB USB3 rpi5 |
| Test #41,516 - 3/6/21 10:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,795 |
| User: | Ziolek |
| Brand: | Micron RealSSD C400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Micron MTFDDAK256MAM-1K12 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #94,247 - 9/9/24 10:34 am | |
|---|---|
| Score: | 3,795 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #51,276 - 10/14/21 11:47 am | |
|---|---|
| Score: | 3,794 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | dysk_ssd |
| Test #4,402 - 11/30/19 12:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,794 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk500 |
| Test #50,622 - 9/24/21 5:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,794 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DF406) |
| Board: | Rockchip RK3318 Box |
| Device: | HP DF406 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | RK3318 with eMMC 64GB and 4GB RAM |
| Test #41,570 - 3/7/21 9:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,793 |
| User: | Grumpy |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk ExtremePRO(128) on Pi4 |
| Test #65,372 - 12/31/22 4:00 am | |
|---|---|
| Score: | 3,793 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DF406) |
| Board: | X96 Max+ |
| Device: | HP DF406 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #95,416 - 9/29/24 4:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,792 |
| User: | jph |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk - Model: SN128 on Pi 5 |
| Test #83,409 - 4/1/24 5:24 am | |
|---|---|
| Score: | 3,791 |
| User: | pl4za |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WD20SDZW-11Z3CS0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Western Digital 1.8TB HDD |
| Test #55,422 - 1/11/22 6:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,791 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit 128gb flash drive on rpi 4 |
| Test #5,495 - 12/21/19 2:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,790 |
| User: | tdpt |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSA2CT040G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi4 with Intel SSD on a chinese unknown SATA to USB3 adapter |