To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #61,241 - 7/17/22 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,757 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | . |
| Test #58,100 - 3/20/22 5:10 am | |
|---|---|
| Score: | 3,756 |
| User: | 11 |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Rockchip RK3318 Box |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | ^ 11 |
| Test #75,353 - 12/3/23 1:17 am | |
|---|---|
| Score: | 3,755 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa Zero 2 Pro |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Inland Prime 1TB NVME SSD on Radxa Zero 2 Pro via USB3 enclosure |
| Test #6,191 - 1/3/20 8:30 am | |
|---|---|
| Score: | 3,755 |
| User: | Shawn |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo 850 on Pi 4 with StarTech SATA to USB adapter |
| Test #5,185 - 12/14/19 3:45 am | |
|---|---|
| Score: | 3,751 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4 SSD on USB 3 with quirks |
| Test #44,803 - 5/3/21 5:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,750 |
| User: | home |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green 240 with eluteng adapter and quirks enabled |
| Test #126,376 - 9/4/25 2:34 am | |
|---|---|
| Score: | 3,748 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #27,610 - 6/21/20 1:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,748 |
| User: | goldensun21 |
| Brand: | PNY CS1311 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS1311120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS1311 120GB 2.5 SATA III SSD in Inland USB 3.0 enclosure |
| Test #47,921 - 7/15/21 4:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,747 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend JetFlash |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend JetFlashTranscend256GB |
| Class: | USB Flash |
| Note: | JetFlash 920 raspi4 |
| Test #65,764 - 1/10/23 11:40 am | |
|---|---|
| Score: | 3,747 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #65,091 - 12/20/22 8:19 am | |
|---|---|
| Score: | 3,746 |
| User: | jol |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Test eMMc |
| Test #129,651 - 12/18/25 2:10 am | |
|---|---|
| Score: | 3,746 |
| User: | yuryqwer |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston CANVAS Go! Plus SD Card |
| Test #124,872 - 7/18/25 4:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,746 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | Transcend TS128GMTS400SE |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kebidu M2 NVMe SATA SSD Case + SATA m.2 SSD |
| Test #96,163 - 10/13/24 6:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,746 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team SD (Stora) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team Stora |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | TEAMGROUP A2 Pro Plus Card 256GB MicroSD on Pi5 |
| Test #51,932 - 10/31/21 12:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,746 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD |
| Test #55,097 - 1/5/22 3:06 am | |
|---|---|
| Score: | 3,744 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ VERTEX |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #132,663 - 4/2/26 2:14 am | |
|---|---|
| Score: | 3,742 |
| User: | baggybawz |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Realtek RTL9210NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pinnleepsp |
| Test #68,382 - 3/16/23 3:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,742 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix 128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | na |
| Test #90,296 - 7/1/24 6:40 am | |
|---|---|
| Score: | 3,742 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #4,520 - 12/2/19 1:35 am | |
|---|---|
| Score: | 3,742 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |