To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #123,464 - 6/12/25 5:26 am | |
|---|---|
| Score: | 3,741 |
| User: | MM |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar LX64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Lexar 64GB on Pi 5 8GB RAM |
| Test #124,555 - 7/10/25 7:09 am | |
|---|---|
| Score: | 3,740 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston CanvasGO 64 GB |
| Test #65,502 - 1/4/23 5:39 am | |
|---|---|
| Score: | 3,738 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Acer Aspire V5-573G |
| Device: | C&uptIme::eg,t |
| Class: | USB Flash |
| Test #78,860 - 2/3/24 1:49 am | |
|---|---|
| Score: | 3,737 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #57,624 - 3/6/22 3:00 am | |
|---|---|
| Score: | 3,736 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hitachi TravelStar 5400RPM |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Hitachi HTS541010B7E610 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Mydata |
| Test #5,305 - 12/17/19 12:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,735 |
| User: | k3tl |
| Brand: | Toshiba THNS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Toshiba THNS512GG8BBAA |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Toshiba THNS512GG8BBAA on Pi4b-4G SABRENT EC-SS31 controller without Quirks |
| Test #5,673 - 12/25/19 10:13 am | |
|---|---|
| Score: | 3,735 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk 128GB SSD |
| Test #48,304 - 7/26/21 3:56 am | |
|---|---|
| Score: | 3,734 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #45,960 - 5/23/21 7:48 am | |
|---|---|
| Score: | 3,733 |
| User: | agentuoobaston |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston |
| Test #73,301 - 9/26/23 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 3,732 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Emtec X150 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Emtec X150120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | EMTEC X150 1120G UASP |
| Test #76,494 - 12/25/23 1:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,732 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | WD Blue on OrangePi 3 LTS using USB2.0 Ports |
| Test #56,939 - 2/16/22 5:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,730 |
| User: | mattanater |
| Brand: | Western Digital Purple 3.5" HDD |
| Board: | Gigabyte H87-D3H |
| Device: | WDC WD60PURX-64T0ZY0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 500GB |
| Test #2,677 - 9/29/19 7:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,730 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | OpenStack Nova |
| Device: | QEMU QEMUUSBTablet |
| Class: | Virtual |
| Test #73,994 - 10/27/23 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 3,728 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #46,100 - 5/26/21 6:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,728 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDU10032GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #74,908 - 11/23/23 4:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,727 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #129,259 - 12/4/25 10:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,726 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FF8S9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FF8S9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | sd |
| Test #45,838 - 5/20/21 6:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,725 |
| User: | Sw0rd73 |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 ssd pi4 StarTech SATA To Usb adapter |
| Test #27,550 - 6/20/20 3:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,725 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (SLD32) |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Foresee SLD32 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #98,038 - 11/13/24 12:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,724 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SDCHE) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SDCHE |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | test |