To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #129,885 - 12/24/25 3:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,723 |
| User: | Regis Ribeiro |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston Canvas Go Plus on Pi 5 |
| Test #40,158 - 2/9/21 2:38 am | |
|---|---|
| Score: | 3,723 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | Red Hat KVM |
| Device: | QEMU QEMUUSBTablet |
| Class: | Virtual |
| Test #81,551 - 3/13/24 8:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,722 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung thumb drive running bookworm, Pi4 4Gb overclock 2100 mhz |
| Test #18,212 - 4/15/20 6:32 am | |
|---|---|
| Score: | 3,722 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (D9D16) |
| Board: | MeCool KIII Pro |
| Device: | Foresee D9D16 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Samsung SSD S2 Portable 3 on MeCool K3 Pro |
| Test #47,352 - 7/3/21 4:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,721 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test1 |
| Test #1,742 - 8/30/19 3:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,720 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #2,705 - 10/1/19 8:18 am | |
|---|---|
| Score: | 3,720 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme PRO USB31 Solid Flash Drive 256 |
| Test #69,520 - 4/20/23 12:19 am | |
|---|---|
| Score: | 3,718 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | ODROID C2 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | test |
| Test #106,703 - 4/22/25 1:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,716 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | RPi5 A2 microSD |
| Test #66,943 - 2/6/23 11:23 am | |
|---|---|
| Score: | 3,716 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #100,875 - 12/31/24 9:40 am | |
|---|---|
| Score: | 3,715 |
| User: | lbibass |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | pi 5, sandisk |
| Test #42,376 - 3/20/21 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 3,713 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingDian P10120GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pauls |
| Test #55,578 - 1/15/22 9:38 am | |
|---|---|
| Score: | 3,712 |
| User: | tsagadar |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSA2M160G2GC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel 2 on 2GHz Pi 4 using Orico case |
| Test #74,806 - 11/21/23 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 3,712 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #68,450 - 3/18/23 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 3,711 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SSDNOW30GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Unknown 30GB SATA SSD on Pi 4 B |
| Test #22,895 - 5/4/20 8:43 am | |
|---|---|
| Score: | 3,711 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk 128GB SSD USB Drive |
| Test #77,876 - 1/21/24 8:54 am | |
|---|---|
| Score: | 3,710 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN720 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN720SDAPNTW-512G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TEST USB NVME rpi5 |
| Test #71,952 - 8/1/23 6:14 am | |
|---|---|
| Score: | 3,710 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | BIGTREETECH CB1 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Bigtreetech CB1 32GB eMMC - 2.3.2 |
| Test #67,403 - 2/19/23 7:21 am | |
|---|---|
| Score: | 3,709 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DF406) |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | HP DF406 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Odroid-XU4 with EMMc and conventional disk |
| Test #65,108 - 12/21/22 6:11 am | |
|---|---|
| Score: | 3,709 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | OrangePI 3 LTS |