To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #1,709 - 8/29/19 4:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,616 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk 1TB SSD |
| Test #78,458 - 1/27/24 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 3,615 |
| User: | GungHo-in-Tx |
| Brand: | Team SD (Stora) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team Stora |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Raspberry Pi 5 - A2 SD |
| Test #78,515 - 1/28/24 4:16 am | |
|---|---|
| Score: | 3,615 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (4C5J2) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston 4C5J2 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #11,391 - 3/4/20 6:32 am | |
|---|---|
| Score: | 3,615 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingston Green SSD 128G on UGreen adaptor on Rasp?i 4 2G |
| Test #123,749 - 6/21/25 8:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,614 |
| User: | rickycourtney |
| Brand: | PNY SD Pro Elite (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | PNY SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #40,351 - 2/12/21 11:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,613 |
| User: | Rich C |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDP064G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPI4 (2Gb) 64Gb Sandisk ssd |
| Test #53,563 - 12/6/21 5:03 am | |
|---|---|
| Score: | 3,613 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Dell Latitude D430 |
| Device: | Crucial CT120M500SSD3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 1234 |
| Test #60,396 - 6/13/22 5:42 am | |
|---|---|
| Score: | 3,613 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Test #27,591 - 6/21/20 7:05 am | |
|---|---|
| Score: | 3,612 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM830 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung MZMPA024HMCD-000L1 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #6,862 - 1/12/20 6:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,611 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 3B+ using Sabrent SATA to USB adapter |
| Test #8,377 - 2/9/20 5:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,611 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC MyPassport25E1 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WD Passport on Pi4 using USB 3.0 |
| Test #8,782 - 2/16/20 5:01 am | |
|---|---|
| Score: | 3,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CL100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Goodram SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,412 - 1/27/24 1:34 am | |
|---|---|
| Score: | 3,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test1 |
| Test #5,421 - 12/20/19 4:14 am | |
|---|---|
| Score: | 3,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,023 - 8/13/21 4:22 am | |
|---|---|
| Score: | 3,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 256GB FIT on RaspPi 4 8G (2) |
| Test #276 - 5/16/19 9:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,608 |
| User: | Luz |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | ODROID C2 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | ODROID C2 |
| Test #59,270 - 4/29/22 11:38 am | |
|---|---|
| Score: | 3,607 |
| User: | Amirreza |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #76,166 - 12/18/23 11:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,607 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | samsung ssd pro |
| Test #24,156 - 5/12/20 7:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,607 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 on raspberry pi 4 |
| Test #45,851 - 5/20/21 9:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,606 |
| User: | Rilyntar |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |