To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #51,217 - 10/12/21 6:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | asd |
| Test #122,935 - 5/27/25 10:22 am | |
|---|---|
| Score: | 3,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar LX512 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #60,261 - 6/9/22 6:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Microsoft Azure Virtual Hard Disk |
| Board: | Microsoft Virtual Machine |
| Device: | Microsoft VirtualDisk |
| Class: | Virtual |
| Note: | Standard D2s v3 (2 processeurs virtuels, 8 Gio de mmoire) |
| Test #102,554 - 1/26/25 8:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,604 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport Ultra |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC MyPassport0830 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #26,836 - 6/11/20 9:12 am | |
|---|---|
| Score: | 3,603 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transcend 32GB MTS400S, ELUTENG M2 SSD Case |
| Test #71,616 - 7/20/23 3:21 am | |
|---|---|
| Score: | 3,603 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Spinpoint HD Series |
| Board: | MSI X99A SLI Plus |
| Device: | Samsung HD204UI |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | old 2TB drive on linux32 to motherboard SATA |
| Test #98,169 - 11/15/24 10:16 am | |
|---|---|
| Score: | 3,603 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (SLD64) |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Foresee SLD64 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #78,661 - 1/30/24 10:09 am | |
|---|---|
| Score: | 3,603 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsun Pro Plus 128GB Pi 5 |
| Test #94,821 - 9/18/24 9:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,602 |
| User: | orangepii |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Pi 5 SSD |
| Test #131,256 - 2/5/26 6:25 am | |
|---|---|
| Score: | 3,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | MLRASPI4006 Samsung USB 64GB |
| Test #4,752 - 12/6/19 1:56 am | |
|---|---|
| Score: | 3,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandisk 120gb |
| Test #87,802 - 5/19/24 3:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,601 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #121,430 - 5/25/25 11:45 am | |
|---|---|
| Score: | 3,601 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar LX512 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #133,224 - 4/27/26 11:20 am | |
|---|---|
| Score: | 3,601 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (FE2Y7) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FE2Y7 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #49,050 - 8/14/21 12:28 am | |
|---|---|
| Score: | 3,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS480G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | inateck FE2005 and WD GREEN SATA SSD 480GB WDS480G2G0A with Rasberry Pi OS (buster) 64bit |
| Test #6,049 - 12/31/19 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD green S |
| Test #101,805 - 1/14/25 1:19 am | |
|---|---|
| Score: | 3,599 |
| User: | mokuiper |
| Brand: | Micron 2400 Series |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Micron 2400MTFDKBK512QFM |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi 500 2230 |
| Test #48,249 - 7/24/21 9:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro 128GB |
| Test #61,319 - 7/21/22 10:57 am | |
|---|---|
| Score: | 3,598 |
| User: | Jonas328 |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit Plus 128GB USB Stick Pi400 Ubuntu Mate |
| Test #50,068 - 9/9/21 12:01 am | |
|---|---|
| Score: | 3,597 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron eMMC (R1J57) |
| Board: | X96 Max |
| Device: | Micron R1J57 |
| Class: | MMC (Embedded) |