To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #99,139 - 12/1/24 4:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,584 |
| User: | km |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #12,539 - 3/14/20 7:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,583 |
| User: | rct |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC MyPassport25E2 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WDC MyPassport 4TB ext4 on RPI 4 |
| Test #132,159 - 3/7/26 6:46 am | |
|---|---|
| Score: | 3,583 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #65,600 - 1/6/23 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #3,892 - 11/15/19 9:00 am | |
|---|---|
| Score: | 3,581 |
| User: | ipchains1 |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Orange Pi 3 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | emmc |
| Test #127,897 - 10/16/25 6:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,581 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVOmSATA500GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung Portable SSD T7 2To |
| Test #48,112 - 7/21/21 11:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,581 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #59,165 - 4/25/22 3:08 am | |
|---|---|
| Score: | 3,581 |
| User: | mico__ |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD GREEN SATA SSD using Volans SATA to USB3 adaptor |
| Test #71,027 - 6/18/23 9:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,579 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Pro 256Gb |
| Test #49,791 - 9/2/21 4:12 am | |
|---|---|
| Score: | 3,579 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (DJNB4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung DJNB4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | eMMC v4 of CM4 |
| Test #130,556 - 1/16/26 2:45 am | |
|---|---|
| Score: | 3,579 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 with DeskPI case |
| Test #18,144 - 4/14/20 11:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,579 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Desktop 120GB SSD drive |
| Test #15,061 - 4/7/20 4:56 am | |
|---|---|
| Score: | 3,578 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #13,393 - 3/22/20 2:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,578 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk |
| Test #79,403 - 2/13/24 2:21 am | |
|---|---|
| Score: | 3,578 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle VirtualBox Virtual Hard Disk |
| Board: | Oracle VirtualBox |
| Device: | VirtualBox VBOXHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | VirtHDD on VBOX_x86 |
| Test #65,205 - 12/26/22 2:06 am | |
|---|---|
| Score: | 3,577 |
| User: | Arnie97 |
| Brand: | Seagate Constellation HDD |
| Board: | ASUS N70 |
| Device: | Seagate ST3000NM0023 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | Seagate Constellation ES.3 (3TB) on Celeron 1037u using LSI SAS2008 and BFQ scheduler |
| Test #5,451 - 12/21/19 1:44 am | |
|---|---|
| Score: | 3,577 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD Plus Sata III Internal SSD |
| Test #24,225 - 5/13/20 9:21 am | |
|---|---|
| Score: | 3,577 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #40,830 - 2/21/21 1:04 am | |
|---|---|
| Score: | 3,577 |
| User: | pb |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | pretest-002 |
| Test #41,670 - 3/9/21 6:25 am | |
|---|---|
| Score: | 3,577 |
| User: | Kevin |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung FIT Plus USB 3.1 Flash Drive 128GB on Pi 4 4GB in USB 3 Port Ubuntu 20.04.2 |