To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #49,388 - 8/23/21 11:15 am | |
|---|---|
| Score: | 3,597 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 2.5" HDD |
| Board: | Dell Inspiron 1545 |
| Device: | WDC WD10SPZX-75Z10T1 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | apt install unzip -y |
| Test #56,150 - 1/31/22 5:25 am | |
|---|---|
| Score: | 3,596 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS480G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #126,729 - 9/12/25 5:34 am | |
|---|---|
| Score: | 3,596 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit Plus 64 gb |
| Test #19,727 - 4/21/20 2:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron RealSSD C300 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Micron MTFDBAK256MAG-1G1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Micron SSD NTFS formated USB2 |
| Test #49,969 - 9/6/21 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,594 |
| User: | Wester by Minsk |
| Brand: | HP eMMC (DF401) |
| Board: | Rockchip RK3318 Box |
| Device: | HP DF401 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #5,265 - 12/16/19 5:50 am | |
|---|---|
| Score: | 3,591 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial mx500 usb sata pi 3b+ |
| Test #1,830 - 9/2/19 5:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,589 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD 120gb |
| Test #57,488 - 3/1/22 8:01 am | |
|---|---|
| Score: | 3,589 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Microsoft Azure Virtual Hard Disk |
| Board: | Microsoft Virtual Machine |
| Device: | Microsoft VirtualDisk |
| Class: | Virtual |
| Test #132,737 - 4/5/26 3:19 am | |
|---|---|
| Score: | 3,589 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | FNK Generic-SD/MMC |
| Class: | USB Flash |
| Test #103,272 - 2/7/25 7:48 am | |
|---|---|
| Score: | 3,589 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi5 SamsungT5 Usb |
| Test #59,283 - 4/30/22 9:29 am | |
|---|---|
| Score: | 3,588 |
| User: | Probable_Cause |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4 4GB with WD Green 120GB 2.5 SSD on Norelsys NS1068/1068X based USB3 SATA adaptor. |
| Test #66,219 - 1/18/23 5:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,588 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Test #54,821 - 12/30/21 10:52 am | |
|---|---|
| Score: | 3,588 |
| User: | Kapsville |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD Plus |
| Test #55,339 - 1/9/22 3:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,588 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital Green SSD 120 GB using PEU375 BTK SATA to USB adapter |
| Test #46,659 - 6/13/21 10:23 am | |
|---|---|
| Score: | 3,587 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4 Orico SATA to USB |
| Test #100,849 - 12/31/24 3:09 am | |
|---|---|
| Score: | 3,587 |
| User: | des6 |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Extreme 64Gb |
| Test #19,988 - 4/23/20 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 3,587 |
| User: | pumatlarge |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro USB 3.1 Gen1 128GB on Pi 4 using USB 3.0 port |
| Test #19,397 - 4/20/20 12:30 am | |
|---|---|
| Score: | 3,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung FIT USB 3.0 Flash Drive on Pi 4 |
| Test #92,241 - 8/4/24 5:33 am | |
|---|---|
| Score: | 3,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung on Pi 4 usinf USB adapater |
| Test #99,139 - 12/1/24 4:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,584 |
| User: | km |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |