To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #103,964 - 2/18/25 2:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | usb3 ssd |
| Test #57,388 - 2/26/22 3:52 am | |
|---|---|
| Score: | 3,522 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC BlueSN570250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,518 - 7/5/24 9:09 am | |
|---|---|
| Score: | 3,520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3A+ 1.0 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G1102 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingston in Orico enclosure on RPI3 A+ |
| Test #79,841 - 2/18/24 4:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,519 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FE4S9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FE4S9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | finished |
| Test #52,021 - 11/2/21 4:53 am | |
|---|---|
| Score: | 3,519 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk model: Extreme Pro size: 119.25 GiB |
| Test #18,977 - 4/18/20 8:32 am | |
|---|---|
| Score: | 3,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | samsung evo |
| Test #97,400 - 11/4/24 12:55 am | |
|---|---|
| Score: | 3,517 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | test |
| Test #22,123 - 5/1/20 9:13 am | |
|---|---|
| Score: | 3,515 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Fantec QB-35u31 on Pi4 |
| Test #5,697 - 12/26/19 2:40 am | |
|---|---|
| Score: | 3,514 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC MyPassport25F3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD USB Type C on Pi 4 with Ubuntu Server 19.10 |
| Test #58,290 - 3/26/22 1:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,513 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSA2M080G2GC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | asdf |
| Test #74,565 - 11/18/23 4:58 am | |
|---|---|
| Score: | 3,513 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #75,364 - 12/3/23 6:17 am | |
|---|---|
| Score: | 3,513 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO 1TB on Pi4 using DeskPi Pro V3 |
| Test #59,215 - 4/26/22 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,513 |
| User: | dann |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | rpi4/4/doma |
| Test #70,898 - 6/13/23 8:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,512 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU635 |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | AData SU635 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU635 on Le Potato using sabrent SATA to USB |
| Test #69,087 - 4/6/23 3:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,512 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DA406) |
| Board: | RK3566 SOQuartz on Model A carrier board |
| Device: | HP DA406 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | kingspec |
| Test #95,553 - 10/2/24 10:58 am | |
|---|---|
| Score: | 3,512 |
| User: | dev |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN01T) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN01T |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk 1TB Extreme 1TB microSDXC UHS-I on Pi 5 using onboard microSD port |
| Test #76,000 - 12/17/23 9:02 am | |
|---|---|
| Score: | 3,511 |
| User: | gramos |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung PROPlus sd 128Gb on Pi 5 |
| Test #127,823 - 10/14/25 1:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD128 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #51,600 - 10/24/21 6:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,505 |
| User: | Anon |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SS |
| Test #45,992 - 5/24/21 4:27 am | |
|---|---|
| Score: | 3,505 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 120GB 2.5-inch SSD 840 SATA III (Basic) on Pi 4 using SKL Tech USB 3.0 SATA to USB adapter |