To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #54,989 - 1/2/22 10:05 am | |
|---|---|
| Score: | 3,426 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SV100S2128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | hjgklgkgkgj |
| Test #119,530 - 5/24/25 4:49 am | |
|---|---|
| Score: | 3,424 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung 870 OVE SSD on Pi 5 using Radxa SATA Hat |
| Test #89,511 - 6/17/24 7:26 am | |
|---|---|
| Score: | 3,424 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Realtek RTL9210NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kioxia KBG40ZNV512G NVMe SSD on Pi 4 using PiBox NVMe to USB 3.2 adapter |
| Test #82,579 - 3/25/24 1:38 am | |
|---|---|
| Score: | 3,424 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit Plus 128G with USB3.0 adapter on raspberry pi 4B 8GB |
| Test #78,829 - 2/2/24 6:46 am | |
|---|---|
| Score: | 3,423 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FE4S9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FE4S9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung PRO Plus 256GB on Pi 5 |
| Test #96,777 - 10/25/24 4:24 am | |
|---|---|
| Score: | 3,423 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,033 - 7/19/21 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 3,422 |
| User: | jgv |
| Brand: | Kingston HyperX 3K |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SH103S3480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston hyper X on Pi 4 |
| Test #59,609 - 5/11/22 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 3,422 |
| User: | RPI_stb |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit 64GB usb stick on PI 4B ver 1.1 |
| Test #14,762 - 4/4/20 1:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,422 |
| User: | ssd30GB |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd30GB |
| Test #26,954 - 6/12/20 9:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,419 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | ODROID HC1 |
| Device: | SanDisk UltraII480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,783 - 2/1/23 5:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,419 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 4 Series |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | OCZ VERTEX4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | i cant remember sorry |
| Test #8,142 - 2/5/20 2:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,418 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD Plus with adapter from Eluteng |
| Test #17,540 - 4/13/20 6:03 am | |
|---|---|
| Score: | 3,417 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860 M.2 SATA |
| Test #97,349 - 11/2/24 5:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,417 |
| User: | kzr |
| Brand: | Crucial X9 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT2000X9SSD9 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial X9 SSD |
| Test #45,687 - 5/17/21 2:27 am | |
|---|---|
| Score: | 3,417 |
| User: | EWC |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 with Vantec SATA-USB on Pi4B8 |
| Test #66,587 - 1/27/23 3:18 am | |
|---|---|
| Score: | 3,417 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #79,965 - 2/21/24 6:36 am | |
|---|---|
| Score: | 3,416 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 111 |
| Test #23,059 - 5/4/20 11:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,416 |
| User: | Teak |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme PRO USB 3.1 on Pi 4 |
| Test #99,101 - 11/30/24 8:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,415 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YE4SD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YE4SD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SAMSUNG PRO Ultimate 256GB on Pi 5 |
| Test #8,212 - 2/6/20 8:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,415 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | adata sd600q |