To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #125,023 - 7/23/25 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 3,414 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Radxa ROCK 5C |
| Device: | Lexar SSDNS100256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #104,124 - 2/21/25 8:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,411 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital MyBook Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WD80EDAZ-11TA3A0 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #59,106 - 4/22/22 4:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,411 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #83,560 - 4/2/24 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,411 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (MBG4G) |
| Board: | Rockchip RK3318 Box |
| Device: | Samsung MBG4G |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #87,662 - 5/15/24 10:16 am | |
|---|---|
| Score: | 3,411 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DF401) |
| Board: | Rockchip RK3318 Box |
| Device: | HP DF401 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #9,405 - 2/18/20 4:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,410 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Transcend TS32GSSD370S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transcend 32GB MLC SATA III 6Gb/s 2.5 Solid State Drive 370 on Raspberry Pi 3B+ |
| Test #68,603 - 3/22/23 4:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,409 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on AML-S905X-CC using SABRENT SATA to USB adapter |
| Test #82,188 - 3/21/24 5:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,408 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #24,157 - 5/12/20 7:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,407 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | VMware Virtualized Disk |
| Board: | VMware Virtual Platform |
| Device: | VMware Virtualdisk |
| Class: | Virtual |
| Note: | test |
| Test #54,703 - 12/28/21 11:05 am | |
|---|---|
| Score: | 3,407 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk ReadyCache Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDRC032G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4 using 32GB Readycache |
| Test #74,796 - 11/21/23 5:05 am | |
|---|---|
| Score: | 3,406 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Mushkin Chronos Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Mushkin MKNSSDCR120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Mushkin MKNSSDCR120GB over SATA to USB adapter |
| Test #23,945 - 5/10/20 5:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,404 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SiliconDrive 2.5" SSD |
| Board: | ASUS Eee PC 1001PX |
| Device: | WDC SSC-D0032SC-2500 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #46,826 - 6/19/21 4:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,404 |
| User: | koomorang |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro SSD 128 GB directly connected to USB 3.0 port |
| Test #43,272 - 4/3/21 12:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,402 |
| User: | Mos |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | iotest |
| Test #69,507 - 4/19/23 1:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,402 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | sanDisk Extreme Pro 128G SSD Pi 4B |
| Test #93,342 - 8/23/24 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,401 |
| User: | KubaRocks |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | fivepi Samsung A2 128 GB |
| Test #128,852 - 11/20/25 11:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,401 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Portable |
| Test #59,786 - 5/18/22 10:32 am | |
|---|---|
| Score: | 3,399 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,950 - 2/21/24 4:04 am | |
|---|---|
| Score: | 3,397 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 111 |
| Test #68,582 - 3/22/23 10:27 am | |
|---|---|
| Score: | 3,396 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSDPM871bM.22280256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi with external drive |