To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #74,387 - 11/17/23 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 3,396 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OWC Envoy |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OWC Envoy |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Mac SSD |
| Test #47,347 - 7/3/21 2:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,395 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | VMware Virtualized Disk |
| Board: | VMware Virtual Platform |
| Device: | VMware VirtualSATAHardDrive |
| Class: | Virtual |
| Test #98,751 - 11/24/24 9:40 am | |
|---|---|
| Score: | 3,395 |
| User: | Null12 |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung FIT Plus 3.1 128GB on Pi4 |
| Test #80,279 - 2/28/24 4:27 am | |
|---|---|
| Score: | 3,394 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 1 |
| Test #51,954 - 10/31/21 5:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,392 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | kSanDisk Extreme Pro SSD on Pi 4 |
| Test #132,952 - 4/16/26 7:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,392 |
| User: | sandisk |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Test #87,049 - 5/8/24 6:19 am | |
|---|---|
| Score: | 3,390 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | HDD |
| Test #80,350 - 2/29/24 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 3,389 |
| User: | Hombre1968 |
| Brand: | Toshiba XG5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Toshiba KXG50ZNV256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Toshiba KXG50ZNV256G NVMe SSD via RTL9210B-CG NVMe-to-USB adapter |
| Test #115,589 - 5/7/25 3:39 am | |
|---|---|
| Score: | 3,389 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Netac NVMeSSD128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | netac |
| Test #94,483 - 9/13/24 6:28 am | |
|---|---|
| Score: | 3,389 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | samsung sd card |
| Test #9,909 - 2/21/20 2:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,388 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC MyPassport261B |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Western Digital My Passport Go 500GB SSD |
| Test #96,823 - 10/26/24 1:09 am | |
|---|---|
| Score: | 3,388 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Test #14,327 - 3/31/20 1:26 am | |
|---|---|
| Score: | 3,388 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W1T00 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #13,075 - 3/20/20 12:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,387 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung MUF-256AB/AM FIT Plus 256GB |
| Test #15,319 - 4/7/20 8:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,387 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi to sandisk |
| Test #83,799 - 4/4/24 12:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,387 |
| User: | Kivi20 |
| Brand: | Oracle VirtualBox Virtual Hard Disk |
| Board: | Oracle VirtualBox |
| Device: | VirtualBox VBOXHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | SAMSUNG MZ9LQ512HALU SSD on Pi 5 using M.2 NVMe |
| Test #60,178 - 6/4/22 11:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,386 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Amazon AWS ElasticBlockStore |
| Board: | Amazon EC2 (t3.small) |
| Device: | Amazon ElasticBlockStore |
| Class: | Virtual |
| Note: | AWS t3.small with gp3 EBS 20gb volume |
| Test #2,965 - 10/13/19 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 3,384 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Transcend TS64GSSD420 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,159 - 10/2/22 2:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,384 |
| User: | ShotokuTech |
| Brand: | SKHynix eMMC (HBG4a) |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | SKHynix HBG4a |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | LibreComputer Le Potato 32GB eMMC |
| Test #67,629 - 2/25/23 8:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4A |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |