To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #67,629 - 2/25/23 8:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4A |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #71,794 - 7/26/23 2:15 am | |
|---|---|
| Score: | 3,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk 128GB |
| Test #72,802 - 9/3/23 11:31 am | |
|---|---|
| Score: | 3,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DA406) |
| Board: | Pinebook Pro |
| Device: | HP DA406 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | emmc |
| Test #65,750 - 1/10/23 2:29 am | |
|---|---|
| Score: | 3,381 |
| User: | Jacentos |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Orange Pi 3 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Internal eMMC Orange pi 3 |
| Test #23,930 - 5/10/20 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,380 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | evo3 |
| Test #6,208 - 1/3/20 1:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,378 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung MZ7TE128HMGR-000L1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD SAMSUNG LENOVO |
| Test #55,956 - 1/25/22 6:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,378 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extrem Pro 128GB SSD on Pi 4 |
| Test #129,981 - 12/29/25 1:40 am | |
|---|---|
| Score: | 3,376 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YE4SD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YE4SD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #28,289 - 6/29/20 9:22 am | |
|---|---|
| Score: | 3,375 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #80,083 - 2/23/24 5:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,374 |
| User: | riyaz3000 |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Samsung emmc BJTD4 5.2 |
| Test #61,598 - 8/2/22 5:57 am | |
|---|---|
| Score: | 3,374 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle VirtualBox Virtual Hard Disk |
| Board: | Oracle VirtualBox |
| Device: | VirtualBox VBOXHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Test #63,519 - 10/17/22 6:18 am | |
|---|---|
| Score: | 3,373 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | MX500 |
| Test #13,706 - 3/25/20 7:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,373 |
| User: | mesonyx |
| Brand: | Toshiba Canvio 2.5" MQ Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba MQ02ABF050H |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Toshiba MQ02ABF050H 500GB 2.5 SSHD via Sabrent SATA to USB 3.0 Adapter |
| Test #128,079 - 10/23/25 5:02 am | |
|---|---|
| Score: | 3,373 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #105,394 - 3/19/25 2:37 am | |
|---|---|
| Score: | 3,372 |
| User: | SAMSUNG PRO Ultimate MicroSD |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YE4SD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung YE4SD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #1,035 - 7/28/19 8:04 am | |
|---|---|
| Score: | 3,371 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #49,597 - 8/28/21 2:59 am | |
|---|---|
| Score: | 3,371 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #98,308 - 11/17/24 7:47 am | |
|---|---|
| Score: | 3,371 |
| User: | Arty.Harvy |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YE4SD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YE4SD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Pi5 4GB - Samsung Pro ULT 256GB |
| Test #88,019 - 5/28/24 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 3,371 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YE4SD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YE4SD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Ultimate Pro Microsd |
| Test #65,129 - 12/22/22 4:38 am | |
|---|---|
| Score: | 3,370 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210B-CG Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Realtek RTL9210B-CG |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 32gb |