To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #12,654 - 3/15/20 8:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,214 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on a Pi 3 using a C3 tech SATA-USB adapter |
| Test #64,719 - 12/3/22 10:02 am | |
|---|---|
| Score: | 3,213 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Elements Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WD160EDGZ-11B2DA0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WD Elements 25A3 |
| Test #2,573 - 9/25/19 6:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,213 |
| User: | ndy78 |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W512G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme 512GB USB SSD |
| Test #123,202 - 6/3/25 12:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,212 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3.5" HDD |
| Board: | H110M-H-CF |
| Device: | WDC WD5000AZLX-00ZR6A0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | disco de mierda |
| Test #99,007 - 11/29/24 8:18 am | |
|---|---|
| Score: | 3,212 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | USB |
| Test #129,086 - 11/29/25 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 3,210 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #95,838 - 10/8/24 8:36 am | |
|---|---|
| Score: | 3,209 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YE4SD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YE4SD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | MicroSD Samsung Pro Ultimate 256GB 200MB/s A2 V30 |
| Test #84,024 - 4/6/24 10:09 am | |
|---|---|
| Score: | 3,208 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi4 with SanDisk Extreme USB-Stick-SSD 128GB |
| Test #73,904 - 10/20/23 7:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,207 |
| User: | warhawk8080 |
| Brand: | Kingston eMMC (M5251) |
| Board: | AAEON Atomic Pi MF-001 |
| Device: | Kingston M5251 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Atomic Pi |
| Test #54,935 - 1/1/22 12:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,206 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DF401) |
| Board: | Rockchip RK3318 Box |
| Device: | HP DF401 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | 11 |
| Test #74,540 - 11/18/23 2:16 am | |
|---|---|
| Score: | 3,204 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba P300 3.5" HDD |
| Board: | ASUS Prime B450 Plus |
| Device: | Toshiba HDWD120 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #65,219 - 12/26/22 3:52 am | |
|---|---|
| Score: | 3,204 |
| User: | Arnie97 |
| Brand: | Hitachi TravelStar 5400RPM |
| Board: | ASUS N70 |
| Device: | Hitachi HTS541010A9E680 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | HGST Travelstar 5K1000 on Celeron 1037u, mount -t btrfs -o compress-force=zstd:3 |
| Test #72,812 - 9/4/23 12:41 am | |
|---|---|
| Score: | 3,204 |
| User: | DGD |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi 3 Buster 32 bit Desktop Samsung T5 256G |
| Test #78,163 - 1/23/24 2:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,203 |
| User: | xsdqm4adb |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FF8S9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FF8S9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung PRO Plus 512GB (MB-MD512SA/EU) on Pi 5 |
| Test #80,200 - 2/26/24 5:44 am | |
|---|---|
| Score: | 3,203 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 520 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2CW120A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #81,268 - 3/9/24 8:11 am | |
|---|---|
| Score: | 3,202 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YF8SD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YF8SD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | pi |
| Test #26,703 - 6/8/20 9:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,202 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #131,575 - 2/16/26 2:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,202 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung FIT Plus 64GB USB 3.1 Flash Drive in Raspberry Pi 4 4GB |
| Test #71,666 - 7/21/23 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,201 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,811 - 9/4/23 12:22 am | |
|---|---|
| Score: | 3,201 |
| User: | DGD |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi 3 Buster 32 bit Desktop Samsung T5 256G |