To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #71,666 - 7/21/23 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,201 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,811 - 9/4/23 12:22 am | |
|---|---|
| Score: | 3,201 |
| User: | DGD |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi 3 Buster 32 bit Desktop Samsung T5 256G |
| Test #71,332 - 7/4/23 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 3,199 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC Green2.5480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD GREEN 240GB SSD |
| Test #60,167 - 6/4/22 5:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,198 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung BarPlus usb 3.1 |
| Test #50,482 - 9/19/21 10:45 am | |
|---|---|
| Score: | 3,198 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit Plus 128GB USB on Pi4 |
| Test #12,703 - 3/16/20 11:08 am | |
|---|---|
| Score: | 3,198 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | FIT USB |
| Test #50,465 - 9/18/21 8:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,197 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | Alibaba Cloud ECS |
| Device: | QEMU QEMUUSBTablet |
| Class: | Virtual |
| Test #6,800 - 1/11/20 4:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,197 |
| User: | Daku |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD PLUS 480 GB on Sabrent 2.5-Inch SATA to USB 3.0 Enclosure (EC-UASP) w/Qwerks |
| Test #66,618 - 1/27/23 6:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,196 |
| User: | Techy |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | WDC BlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SN570 on Rock 5b |
| Test #67,289 - 2/16/23 4:57 am | |
|---|---|
| Score: | 3,195 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Intenso |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #89,385 - 6/14/24 4:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,195 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #43,629 - 4/9/21 6:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,195 |
| User: | thelevti |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #71,839 - 7/28/23 1:37 am | |
|---|---|
| Score: | 3,193 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS240G2G0C-00AJM0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD WD 265GB |
| Test #133,258 - 4/29/26 5:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,193 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC GreenM.22280240GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | raspi2 mit SSD |
| Test #72,814 - 9/4/23 1:22 am | |
|---|---|
| Score: | 3,192 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #7,516 - 1/23/20 10:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,192 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Intenso SSD |
| Test #52,843 - 11/20/21 11:52 am | |
|---|---|
| Score: | 3,192 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W1T00 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme on Pi 3B |
| Test #131,456 - 2/12/26 6:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,191 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | streetfighter |
| Test #72,417 - 8/20/23 12:04 am | |
|---|---|
| Score: | 3,191 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kioxia EXCERIASATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #82,806 - 3/27/24 2:30 am | |
|---|---|
| Score: | 3,191 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SSK PortableSSD128GB |
| Class: | SSD (Portable) |