To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #5,638 - 12/24/19 8:14 am | |
|---|---|
| Score: | 3,187 |
| User: | Hoovercraft |
| Brand: | SanDisk ReadyCache Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDRC032G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk 32GB on Pi 4 using Eluteng SATA to USB adapter |
| Test #12,323 - 3/12/20 4:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,187 |
| User: | Tjenko |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC MyPassport261B |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD 500 GB My Passport Go SSD on PI4 4GB |
| Test #19,493 - 4/20/20 9:57 am | |
|---|---|
| Score: | 3,187 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk 120 GB SSD on PI 4 Startech |
| Test #63,652 - 10/21/22 2:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,186 |
| User: | jbf |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC BlueSA5102.5500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital 500GB WD Blue SA510 SATA Internal Solid State Drive SSD - SATA III on Pi 4B 1.5 using Sabrent Ultra Slim USB 3.0 to 2.5-Inch SATA External Aluminum Hard Drive Enclosure (EC-UK30) Quirks |
| Test #69,980 - 5/6/23 5:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,184 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 Series |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Samsung SSDPM851M.22280256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #128,268 - 10/29/25 1:15 am | |
|---|---|
| Score: | 3,182 |
| User: | f2calv |
| Brand: | Crucial X6 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT1000X6SSD9 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Raspberry Pi NVMe SSD 256GB on a Pi 5 16GB using Waveshare PoE M.2 Hat+ |
| Test #3,471 - 11/1/19 10:49 am | |
|---|---|
| Score: | 3,181 |
| User: | Jauteeh |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme PRO 128 GB Solid State USB Flash Drive USB31 |
| Test #82,548 - 3/24/24 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,181 |
| User: | blackcolt |
| Brand: | Team SD (Stora) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team Stora |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | TEAMGROUP A2 Pro Plus SD Card on PI 5 |
| Test #9,365 - 2/18/20 1:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,180 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Western Digital model: WDS 500G2B0B-00YS70 M.2 pi 4 |
| Test #66,147 - 1/17/23 7:58 am | |
|---|---|
| Score: | 3,179 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Tuxedo Pulse 15 Gen1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk USB3 128GB pendrive Extreme Pro |
| Test #40,367 - 2/13/21 4:55 am | |
|---|---|
| Score: | 3,178 |
| User: | Lou |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870QVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO860 SSD on Pi4 using RetroFlag Pi4 Case |
| Test #75,563 - 12/8/23 7:48 am | |
|---|---|
| Score: | 3,177 |
| User: | texasnek |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SAMSUNG PRO Ultimate 128GB MB-MY128SA/AM on Pi 5 purchased 2023-12-08 |
| Test #71,935 - 7/31/23 5:36 am | |
|---|---|
| Score: | 3,177 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi560 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Verbatim Vi560S3 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Argon one M.2 |
| Test #123,146 - 6/2/25 12:08 am | |
|---|---|
| Score: | 3,175 |
| User: | gary |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Generic Gen3 NVMe in Sabrent USB NVMe & 6ft USB-C to A, Stock RPi 4 Rev 1.1 |
| Test #104,858 - 3/8/25 10:14 am | |
|---|---|
| Score: | 3,172 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle VirtualBox Virtual Hard Disk |
| Board: | Oracle VirtualBox |
| Device: | VirtualBox VBOXHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | Partition VirtualMachine |
| Test #56,965 - 2/17/22 5:05 am | |
|---|---|
| Score: | 3,172 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar USB Flash Drive |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Lexar USBFlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | usb |
| Test #65,695 - 1/8/23 9:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,172 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandisk |
| Test #74,974 - 11/25/23 9:45 am | |
|---|---|
| Score: | 3,170 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Yucun R580 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Yucun SH00R120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD abe |
| Test #49,375 - 8/23/21 6:14 am | |
|---|---|
| Score: | 3,169 |
| User: | RR4711 |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDH31T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk Ultra 3D SDD 1TB via ARGUS Adapter on Pi4 |
| Test #60,395 - 6/13/22 5:37 am | |
|---|---|
| Score: | 3,168 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4_SSD |