To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #103,274 - 2/7/25 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 3,031 |
| User: | something |
| Brand: | Kingston SD Canvas React (SD256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD256 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | kingston select |
| Test #44,085 - 4/18/21 8:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,030 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (MDGAG) |
| Board: | Microsoft Surface 3 |
| Device: | Samsung MDGAG |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #4,985 - 12/10/19 6:56 am | |
|---|---|
| Score: | 3,030 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using fantec 25c31 enclosure |
| Test #24,482 - 5/16/20 4:04 am | |
|---|---|
| Score: | 3,030 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #17,948 - 4/14/20 5:14 am | |
|---|---|
| Score: | 3,028 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #123,281 - 6/5/25 9:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,028 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDSA2CW120G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | intel ssd 320 series 120gb on pi 5 using sata to usb adapter |
| Test #13,236 - 3/21/20 3:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,027 |
| User: | BRATAN |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso DiskName |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | lol |
| Test #25,003 - 5/21/20 3:51 am | |
|---|---|
| Score: | 3,027 |
| User: | Skywriter_A |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Goldenfir Portable SSD |
| Test #70,416 - 5/24/23 10:19 am | |
|---|---|
| Score: | 3,026 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #43,821 - 4/13/21 10:29 am | |
|---|---|
| Score: | 3,025 |
| User: | Arki @ au |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC MyPassport261B |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD Cobalt 500GB SSD (new) on Pi4 4GB (new) run as boot - Arki |
| Test #14,768 - 4/4/20 2:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,025 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | OCZ VERTEXPLUS |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #17,848 - 4/13/20 11:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,025 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SUV500MS120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingston 120gb mSATA on Pi4 64 bit w/Startech mSATA to USB2 adapter |
| Test #83,431 - 4/1/24 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 3,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intel SSDSA2CT040G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #78,670 - 1/30/24 6:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,021 |
| User: | Srmacmu |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | samsung ssd980 |
| Test #44,170 - 4/20/21 5:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,021 |
| User: | baijorge |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | CM4 eMMC 8GB IO Board |
| Test #5,063 - 12/11/19 1:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,020 |
| User: | pschmitt |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W512G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | sandisk extreme on rpi3b |
| Test #7,937 - 2/1/20 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 3,020 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #1,434 - 8/19/19 6:31 am | |
|---|---|
| Score: | 3,019 |
| User: | Zdenek |
| Brand: | AData SP310 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SP310 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #9,030 - 2/17/20 8:14 am | |
|---|---|
| Score: | 3,018 |
| User: | wikrie |
| Brand: | Samsung eMMC (BWBD3) |
| Board: | |
| Device: | Samsung BWBD3 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Nanopik2-EMMC |
| Test #14,891 - 4/5/20 12:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,018 |
| User: | ionutzpaul61 |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD GREEN SATA SSD 240GB |